avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate florinio90

Activitate florinio90

Răspuns la discuția Poprire pensie
Multumesc ptr raspuns

Fara penalizari in jur de 13 000, la majoritatea creditelor si-a platit cat a luat. Acum ar plati dobanda. Cu penalizari cred ca ajunge la 20 000.

Si cu terenul ce ar putea sa se intample?

Discuție Poprire pensie
Salutare! Bunica mea are 3 credite la TBI. Iar in vara cand a facut un accident vascular din urma caruia a ramas imobilizata am aflat de credite. Iar cand s-au strans restante cei de la TBI m-au contactat si asa am aflat de credite. Ea are o pensie de urmas de 800 de lei iar ratele erau in jur de 650 de lei.

Cei de la TBI nu au vrut sa-mi dea mai multe detalii despre credite, dar in final cuiva de la call center i-a "scapat" ca ar avea asigurare de invaliditate si de viata. Apoi am vorbit cu altcineva de la TBI si mi-a spus ca are doar de viata. Am sunat la asigurator si mi-au confirmat de asigurare de invaliditate apoi am sunat la TBI sa le comunic si de asigurarea de invaliditate. Apoi a trebui sa mai intreb ceva asiguratorul si altcineva de acolo mi-a spus ca are doar asigurare de viata. Se poate sa-mi ascunda ceva?

Acum cei de la TBI nu vor sa astepte sa rezolvam cu actele de invaliditate care ar treb duse la asigurator si ne ameninta cu executorul.

In momentul de fata pe numele ei este doar pensia. Dar are cota parte dintr-un teren care in momentul de fata este intr-un partaj judiciar si se judeca. Casa in care sta nu este pe numele ei.

Noi incercam sa-i facem actele ptr handicat iar in urma acestor acte o sa mai ia o pensie de handicap. Cei de la TBI mi-au spus ca o sa-i opreasca 75% din pensia de 800 de lei deoarece are 3 credite. Daca se ajunge la executor cat pot sa-i opreasca din pensie? Daca actele ptr pensia de handicap o sa fie gata dupa executare o sa-i opreasca si de acolo? Si cum o sa se procedeze cu terenul dupa ce o sa fie finalizat procesul de partaj? O sa-i opreasca ceva de acolo?

Multumesc!