avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate sorin888

Activitate sorin888

Este nou infiintat, deci nu am experienta anterioara. Altfel, mai intrebam ?
Buna ziua,
Am un PFA inregistrat in alta tara, vreau sa fac cateva contracte de prestari servicii cu SRL-uri din romania.
Voi avea ceva de plata catre statul roman ?
SRL-urile pt care voi presta serviciul, vor avea ceva de plata catre statul roman ?
Multumesc!


proastasatului a scris:

... La cum merge justitia romana, pana termina procesele face fata 14 ani si la revedere si-un praz verde...


Cu ce ajuta faptul ca la un moment dat copilul va implini 14 ani ? Ce drepturi va avea in plus de la 14 ani incolo ? Multumesc,
Buna ziua, am platit o taxa judiciara de timbru, 40 Ron, pt un proces in faza de apel la tribunalul Bucuresti. Plata s-a facut la un CEC din sect 3, iar pe chitanta scrie ca s-a virat suma, catre Directia de taxe si imoozite sect 3.
E bine sau trebuia ca banii sa fie trimisi in alt cont ?
Multumesc.
Răspuns la discuția termen depunere raspuns la apel
multumesc !
buna ziua, am primit un apel pe 19 iunie, pe prima foaie scriid ca termenul de depunere al intampinarii este de 15 zile de la data primirii. As vrea sa stiu daca aceste 15 zile sunt exclusiv ziua depunerii, sau mai clar, daca ultima zi de depunere este azi sau maine. Va multumesc,
Răspuns la discuția Carte tehnica imobil
Exista un articol de lege prin care pot sa ii oblig sa aiba acest document ?

ynocentta a scris:

Chiar daca nu exista cartea tehnica a constructiei aceasta poate fi constituita de catre serviciul urbanism din primarie care detine toate documentele in baza carora a fost edificat imobilul de locuit in comun

Răspuns la discuția Hidroizolatie terasa
Problema este la imbinarea terasei cu grinda de care e prinsa aceasta terasa, dar asociatia se preface ca nu vede. Vecinul nu are nici o vina. Asociatia vrea sa il scoata tap ispasitor.
Am facut adresa scrisa la presendinte si a raspuns ca "infiltratiile se vor remedia odata cu reparatiile facute cu o firma specializata", fara a specifica o data la care se vor face lucrarile.
Acum s-a razgandit si spune (verbal, nu in scris) ce am spus mai sus - ca vecinul e de vina si ca asociatia nu are de ce sa repare. Ce pot face mai departe ? Multumesc.
Răspuns la discuția Carte tehnica imobil
Inteleg. Asta e partea cu ce NU se poate face.
Dar, totusi, ce se POATE face ca sa se obtina ?

E vreo lege care reglementeaza partea asta cu documentele obligatorii ale unui bloc ?
Buna ziua,
Locuiesc la parter, blocul avand inca 4 etaje. Deasupra parterului, din constructie, a fost facuta o terasa din beton. Pe la imbinarea dintre terasa si bloc, a inceput sa se infiltreze apa, mi-a mucegait zugraveala + tot disconfortul creeat de situatie. Grinda de la parterul blocului, pe care "stau" restul de etaje, este in permanenta uda. Asociatia refuza sa faca hidroizolatia motivand ca, pe tersasa este montata o caseta luminoasa a unui vecin si ca apa ar patrunde de fapt pe langa suruburile cu care a fost prinsa, iar ca rezolvare imi spune sa ma duc sa rezolv cu vecinul. Evident este vorba de neimplicare si abuz din partea lor.
Care sunt pasii de urmat pentru obtine hidroizolatia, va rog ?
Multumesc.