avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate AAP16

Activitate AAP16

Buna ziua. Eu locuiesc in Bucuresti si lucrez la companie farmaceutica, departamentul vanzari. Sediul companiei angajatoare este tot in Bucuresti. Din luna septembrie 2014 am fost delegata pentru deplasari in tara, in urmatoarele judete: Pitesti, Ploiești, Constanta, Craiova si Ramnicu Valcea. De expemplu, anul trecut am avut 89 zile de deplasare, luand in calcul si zilele de sedinta din afara Bucurestiului. Eu nu sunt de acord sa am mai mult de 60 zile/an, tinand cont ca am 2 copii minori. Eu nu am stiut de aceasta lege si nimeni nu mi-a cerut acordul pentru a prelungi numarul de zile de deplasare. Este legal acest lucru? Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra! O seara buna!
Mentionez ca am scris aceasta intrebare si pe [ link extern ] .
Buna ziua,
Eu lucrez in vanzari si am deplasari in interest de serviciu la fiecare 2 saptamani. Spre exemplu, in anul 2015 am avut 88 de zile de deplasari. Acum am vazut articolul de lege, de mai jos, conform caruia trebuie sa-mi dau si eu acordul daca se depasesc cele 60 de zile/an. Acest articol este valabil si in cazul in care in contractul de munca scrie ca trebuie sa fiu prezenta acolo unde angajatorul are nevoie de mine, fara a fi specificat un numar maxim de zile de deplasari/an?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

A.P.

20. La articolul 44, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 44. — (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.”