avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate angelatudor

Activitate angelatudor

Răspuns la discuția impozit pe cladire
Buna seara ,
Ca persoana fizica am in proprietate un apartament in care imi desfasor activitatea ca medic (cabinet stomatologic individual) , profesie liberala FARA PERSONALITATE JURIDICA , deci NU sunt persoana juridica , conform statutului medicului. Pentru perioada 2010-2015 ,am achitat anual un impozit local pentru apartament, ca proprietar al spatiului .Rog cunoscatorii sa ma lamureasca daca am procedat corect , sau ar fi trebuit sa achit acest impozit asimilat persoanelor juridice si de ce . Aduc aminte ca doar din acest an se are in vedere statutul spatiilor nerezidentiale apartinand persoanelor fizice .Va multumesc !


Buna seara . Contractul de comodat pentru un autoturism utilizat de o PFA este obligatoriu sa fie inregistrat la ANAF ?
Buna seara , sunt administratorul unui SRL cu ACTIVITATE SUSPENDATA de 3 ani cf. normelor legale ,Societatea detine un singur imobil in suprafata de 12 mp . Intrebarea este , pentru acest spatiu se plateste impozit local pentru imobil ,pentru perioada de suspendare a activitatii? Multumesc !
In anul 1999 am construit in mod legal -autorizatie de construire si contructor de specialitate- o extindere a unui apartament proprietate personala. Ocupandu-se firma constructoare de demersurile obtinerii autorizatiilor ,ulterior si de intabulare ,din eroare acest nou spatiu a fost inregistrat pe un SRL care imi apartine, societate infiintata urmare a dispozitiilor legale de la inceputul anilor 1990 cand un cabinet medical era obligat sa functioneze ca SRL , ulterior (1998) s-a revenit , societatea existand dar fara a fi in activitate . Din grava neglijenta acest spatiu (12 mp ) nu a fost declarat la serviciul taxe si impozite a primariei , fapt de care mi-am dat seama in zilele trecute cand am facut demersuri pentru evaluarea intregului spatiu in vederea stabilirii taxelor conform codului fiscal 2016. Ce este de facut in aceasta situatie , daca exista termen de prescriptie pentru o parte din perioada anterioara si cum se calculeaza taxa de nedeclarare , impozitul anual , penalizarile si amenzile ? Va multumesc !
Ca persoana fizica am in proprietate( cu sotul meu) un apartament in care ,cu contract de comodat, imi desfasor activitatea ca medic (cabinet stomatologic individual) , profesie liberala FARA PESONALITATE JURIDICA . Pentru perioada 2010-2015 ,am achitat anual un impozit ca proprietar al spatiului si nu ca persoana juridica ,asa cum astazi o functionara a primariei pretindea ca ar fi fost obligatoriu. As dori o parere autorizata , bazata pe texte de lege .Va multumesc !

Imi cer scuze , revin intrebandu-va daca in cazul de fata sunt obligata sa vand , donez (sau o alta modalitate de instrainare) spatiul catre entitatea Cabinet Stomatologic Individual, asa cum mi se cere din partea serviciului taxe si impozite.Multumesc !


[mesaje conexate]