avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate angelmic

Activitate angelmic

Răspuns la discuția Inmatriculare tractor rutier
Va multumesc pt informatii!
Imi puteti spune ce se poate intampla daca trec tractorul si remorca pe numele meu peste cateva luni? Adica daca depasesc cele 30 zile de cand am facut contractul de vanzare-cumparare cu cel de la care le-am cumparat! Mentionez ca acestea au fost deja inregistrate fiscal pe numele meu! Pot fi sanctionat in vreun fel pt aceasta intarziere in a le trece pe numele meu?
Răspuns la discuția Inmatriculare tractor rutier
Multumesc pt raspuns!
Sa inteleg ca pot circula (cu tractorul) cu nr galben de primarie de la Braila la Arad?
Cu respect ii salut pe toti cei care vor reusi sa ma lamureasca intr-o problema destul de complicata, zic eu! Voi cauta sa fiu cat mai scurt!
Pe data de 20.01.2016 am cumparat un tractor U650 impreuna cu o remorca agricola de 5T. Mentionez ca ambele utilaje sunt inscrise in circulatie cu ITP si RCA valabile pana la sfarsitul lunii Iulie 2016.
Am fost la primaria din localitate sa inregistrez fiscal cele doua utilaje si sa ma interesez cat este impozitul pt tractor si remorca. Dupa inregistrarea fiscala aflu cu stupoare ca tractoarele nu se mai inmatriculeaza rutiere (in circulatie) ci se inregistreaza la primarie ca tractoare agricole (cu numere galbene). Mi s-a aratat ca in noul cod rutier denumirea de "tractor rutier" a disparut, ramanand valabile doar denumirile de "tractor agricol" si "tractor forestier".
Si acum nelamuririle mele:
1. se mai inmatriculeaza tractorul ca si "tractor rutier" cum se proceda pana acum? Cum trebuie procedat?
2. daca primesc numar galben (de inregistrare) pot circula pe orice drum (fara autostrada) si pe orice distanta - avand ITP, RCA, rovinieta valabile?
Astept raspunsuri strict la obiect si eventual sursele unde pot gasi raspunsurile dorite! Vreau sa stiu concret la ce sa ma astept ca nu vreau sa depasesc cele 30 zile in care pot face actele pt a trece cele doua utilaje pe numele meu!
Va multumesc anticipat!