avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate PalfiM

Activitate PalfiM

Răspuns la discuția Foc cu lemne
Mulţumesc, dar în fiecare an se curăţă coşul de fum, de către coşar autorizat.
Problema este la apZ, nu la ap.X. Este un bloc de locuinţe, unde coşul de fum a fost proiectat pentru evacuarea gazelor de ardere a gazului metan şi nu pentru combustibil sold, în cazul de faţă lemn. Imobilul nu a fost prevăzut din construcţie cu nisa special protejată prin care să se asigure tirajul şi evacuarea fumului. Cred, că soluţia ar fi ISU, dar nu sunt sigură. De accea am cerut păreri. Oricum, mulţumesc.
Răspuns la discuția Foc cu lemne
Mulţumesc. Deci ISU este rezolvarea problemei.
Răspuns la discuția Foc cu lemne
Mulţumesc. Cunosc legea asociaţiilor, şi da, există asociaţie la acest bloc, doar sunt administratorul blocului. Eu am vrut să aflu ce am de făcut în afara sutelor de adrese trimise dl-ui din ap Z, care după spusele lui nu are obligaţia de a ne lăsa să intrăm în apartamentul lui, nu avem mandat spune el, şi cu asta ne închide uşa în nas. Adresele trimise prin poştă cu confirmare de primire, se returnează expeditorului cu ]nscrisul "refuzat". Deci m-ar interesa, care organe sunt competente pentru a rezolva această situaţie, la cine pot apela în cazul de faţă? Mulţumesc
Discuție Foc cu lemne
Sunt administratorul unui bloc de locuinţe foarte vechi(nu ştiu sigur din ce an) unde fiecare apartament are sobă de teracotă. Nu de mult am primit o adresă de la nişte locatari (ap.X), care reclamă alt locatar (ap.Z) care face foc cu lemne, spunând, citez:" a desfiinţat sistemul de încălzire cu gaz metan, respectiv sobele de teracotă, şi a instalat un sistem de încălzire cu lemne, iar evacuarea gazelor rezultate prin arderea la coşul de fum existent, proiectat pentru evacuarea gazelor rezultate prin arderea gazului metan, nu prin arderea combustibilului solid, în cazul de faţă lemn. A apelat în nume propriu la serviciile unui coşar autorizat, să cureţe coşul de fum la care este racordat şi în urma procedurii, baza coşului de fum de la apX s-a umplut de zgura şi finingine care a pătruns şi s-a dispersat în încăperile apX."- încheiat citatul.
Întrebarea mea este, ce are de făcut asociaţia, administratorul, preşedintele? La cine trebuie să apelăm, pentru că dl. de la ap.Z nici nu ne bagă în seamă, iar dl. de la ap X spune, că noi trebuie să rezolvăm problema. Ajutaţimă vă rog, cu nişte sfaturi. Mulţumesc