avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos Mihai Ciobanu

Activitate Dragos Mihai Ciobanu

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În cazul de față, pot deschide o acțiune în instanță să îmi pot recupera cheltuielile făcute în toți acești ani cu întreținerea atât a bătrânului cat și a gospodăriei? Care sunt șansele și cum ar trebui procedat? Va mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Nu aveti niciun drept acolo, fiul e unic mostenitor.
Trebuia sa fi facut contract de intretinere cu batranul, sa va fi dat casa in schimbul intretinerii.

Hristos A Înviat! Va rog dacă îmi puteți oferi un răspuns la următoarea problemă:
În urmă cu cca 10 ani a venit la mine un consătean (bătrân despărțit de soție)dacă îl pot ajuta la treburile câmpului deoarece el era bolnav și era lipsit de putere. Am acceptat sa îl ajut însă după o perioadă și-a făcut apariția și unicul sau fiu care are peste 40ani chemând poliția și asistența socială pretinzând că eu am întrat abuziv în gospodăria bătrânului și ca îl țin sechestrat. În urma discuțiilor poliției cu bătrânul sa confirmat faptul ca el sa adresat mie să il ajut și ca nu îl recunoaște pe fiul său deoarece niciodată nu la ajutat și nu ia purtat respect ba din contră ar fi mers la bătrân și ia furat bani și la bătut (nu sa depus plângere la politie). Sa dst o declarație la asistența socială și bătrânul sa cerut în grija mea drept urmare l-am luat la domiciliul meu deoarece la bătrân condițiile erau inumane. Cel puțin 3 ani am chinuit cu el mai mult la pat (necesita intervenție chirurgicala cu proteza de șold), spitalizare și multe alte cheltuieli pe care nu prea le pot dovedi. În 2017 bătrânul a decedat în urma unor multiple AVC-uri înmormântarea fiind făcută de mine și proprietatea fiind în grija mea pana în momentul actual. M-am ocupat de treburile câmpului, curățenie pe tot parcursul anului etc iar anul ăsta m-au sunat de la politie spunându-mi ca a mers fiul defunctului sa eliberez proprietatea el făcând ceva pe la notar precum masa succesorală. Menționez ca toate actele defunctului se află la mine în original însă fiul ma amenințat ca el deține acte și ca nu mai am ce cauta pe proprietatea defunctului ca va ieși urât. Eu am făcut lucrările de primăvară (aratura) însă el a dat deja cu discul peste alăturat făcută de mine. Spuneți-mi dvs, cum ar trebui să acționez în situația dată ținând cont ca el nu a făcut succesiunea în termenul legal ci după 6 ani. Am momentan dreptul la proprietate sau el cu acea hârtie notariala poate sa îmi ia dreptul de a ma îngriji de proprietatea defunctului ce eu și fiul am acceptat tacit situatia timp de 6 ani de la decesul acestuia? Va mulțumesc anticipat pentru un răspuns
Răspuns la discuția Infiintare srl
Bună ziua. Dacă pe lângă alte competente profesionale am și diploma de mecanic agricol, cu liceu terminat însă fără BAC, as putea deschide o fitofarmacie? Mulțumesc anticipat pentru răspuns