avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate carmen170265

Activitate carmen170265

Buna ziua! Sunt functionar public si am urmatoarea intrebare/dilema.
In activitatea curenta nu am observat o neconcordanta intr-un document(codul Iban specificat intr-o cerere era al unei persoane fizice(administratorul firmei) in loc de cel al firmei solicitante.)Urmare acestei greseli s-a solicitat cercetarea disciplinara.
Consider un abuz, OUG 57/2019, specificand calr care sunt faptele care pot intra sub incidenta cercetarii disciplinare.Totusi, ultimul alineat n)art 491 spune ca:'"alte fapte prevazute ca abateri disciplinare in actele normative din domeniul functiei publice".In regulamentul intern la capitolul abateri disciplinare este copy/paste din Oug.Cum considerati demersul cercetarii disciplinare?Se incadreaza greseala/ neatentia mea la alineatul n)"alte fapte..."? Va multumesc!
Teren din jurul bloc ANL.
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema: in anul 2019 am vandut o bucata de teren din gradina casei, teren care avea "iesire" in zona de blocuri ANL, pastrandu-mi un drum lateral de iesire cu gandul de a putea dezvolta , ulterior, o alta constructie.
Am facut o solicitare scrisa catre Primaria orasului in care locuiesc pentru a-mi asigura o cale de acces inclusiv auto, in vederea construirii. Sunt doi ani de atunci, nu am primit raspuns nici azi. Din informatii, se feresc sa formulze un raspuns motivand faptul ca nu este terenul Primariei ci al Ministerului Dezvoltarii si ca ei nu au cum sa dea aprobare.Neoficial, deci.
De asemenea, cei din cadrul primariei, serviciul "spatii verzi" au venit si au plantat, din loc in loc la cca 2m distanta pui de Tuia,Unul dintre acesti viitori pomi blocandu-mi efectiv iesirea din curte.
Daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri, multumesc anticipat!
1) Cui trebuie sa ma adresez pentru a obtine cale de acces(sau folosinta, nu stiu termenul exact) legal, din curtea mea cu piciorul sau masina?Ori daca se poate obtine.
2)Avea dreptul primaria/administratorul blocurilor ANL sa vina sa-mi lege poarta de iesire cu sarma?
3) daca oficial terenul respectiv este inregistrat ca "spatiu verde"(terenul care se invecineaza cu proprietatea noastra ) putem sa trecem cu piciorul sau masina? Nu exista nicaieri niciun anunt/interdictie.Unde am putea vedea daca trenul este trecut ca Spatiu verde(viitor loc de joaca pt copii, asa este motivata plantarea puilor de Tuia.
Multumesc! Revin pt pct 2, daca pe perioada suspendarii funct public acesta poate fi angajat in sect privat?Multumesc!!!
buna ziua!
Am mai multe intrebari, multumesc anticipat pentru raspuns!
Se mai poate suspenda un functionar public in actualul context legislativ?Care sunt conditiile?!(in afara de crestere copil)
Pe perioada suspendarii se paote angaja in mediul privat?
buna ziua,
in anul 2012 am cumparat(cu credit) pt fiica mea un ap.2 cam intr-un bloc construit in 2011 in Bucurestii noi str. Fortunei nr. 25 sect 1.
In 2013,pe locul unde era o casa mare si frumoasa,au inceput lucrarile pt. un bloc nou.Astazi,este imposibil sa stai in casa fara draperii trase,nu ai intimitate niciun strop,nu este soare(ap e la et. 2/3)are o singura vedere,spare celelalt blo aflat la distanta de cca 2-3 m.Blocul de vis-a vis are 3 et plus o mansarda(atipica)construita mult mai tarziu.pentru ca nu se mai poate sta in ap. ,nu te mai simti ca in casa ta,am incercat sa vindem ap. insa fara succes din cauza acestui bloc.
Ce este de facut?Este legala constructia aceasta?
multumesc,Carmen