avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt functionar public si am urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt functionar public si am urmatoarea intrebare/dilema. ...

Buna ziua! Sunt functionar public si am urmatoarea intrebare/dilema.
In activitatea curenta nu am observat o neconcordanta intr-un document(codul Iban specificat intr-o cerere era al unei persoane fizice(administratorul firmei) in loc de cel al firmei solicitante.)Urmare acestei greseli s-a solicitat cercetarea disciplinara.
Consider un abuz, OUG 57/2019, specificand calr care sunt faptele care pot intra sub incidenta cercetarii disciplinare.Totusi, ultimul alineat n)art 491 spune ca:'"alte fapte prevazute ca abateri disciplinare in actele normative din domeniul functiei publice".In regulamentul intern la capitolul abateri disciplinare este copy/paste din Oug.Cum considerati demersul cercetarii disciplinare?Se incadreaza greseala/ neatentia mea la alineatul n)"alte fapte..."? Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Sanctiuni aplicate angajatului in perioada de proba Sheli Sheli In cazul contractului de munca ce prevede o perioada de proba, angajatorul are dreptul de a aplica sanctiuni materiale noului angajat pentru greseli minore ... (vezi toată discuția)
Prescriere abatere disciplinara functionar public Nepo Nepo Buna ziua, Va rog daca imi puteti spune care este termenul de prescriere a unei fapte care este prevazuta ca abatere disciplinara? Fapta a fost savarsita ... (vezi toată discuția)
Citare convocare angajat sedinta comisie disciplinara in afara termenului legal fenice fenice Buna seara! Daca in urma sesizarii unei abateri disciplinare, comisia de disciplina trimite convocarea (citarea) angajstului impotriva caruia s-a facut ... (vezi toată discuția)