avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaivana

Activitate cristinaivana

Răspuns la discuția Autorizatie PSI.
Va multumesc din suflet pt raspunsul primit atit de repede. Sanatate si prosperitate va doresc!
Pot sa infiintez o firma si sa import din Spania produse de coafura ( vopsea de par, solutie de amoniac pt parul permanent) si aceste produse sa le depozitez intr-o camera nelocuibila in casa in care locuiesc?
Locuiesc intr-o casa din Craiova construita in anul 1995 si care are toate autorizatiile care se cereau in acel an( urbanism, constructie, mediu, pompieri...)
In casa incalzirea centrala este cu gaz natural si vrau sa stiu sigur daca legea i-mi permite a depozita in casa mea intr-o camera nelocuibila aceste produse si daca am dreptulde a locui in aceasta casa?
Sediul firmei va fii in aceasta casa, eu o sa fiu angajata si am sa ma ocup si de PSI.
Multumesc pt raspuns!

Răspuns la discuția Calitatea de mostenitori.
Va multumesc din suflet pt raspunsul primit atit de repede.Mai am insa o nelamurire!
Nici noi cei trei frati , nici varul meu n-avem bani pt a plati taxele imense care se platesc pt. succesiune( dupa parintii nostrii morti).Noi cei 4 verisori n-avem Certificat de Mostenitor.Stiu doar ca pe Titlul de Proprietate era trecuta bunica mea si in Registrul Primariei eram trecuti si noi cei 4 nepoti in viata.De unde putem sa obtinem cel mai repede si ieftin Certificatul de Mostenitor?Ca sa facem amindoua partile taxa de succesiune dupa tata si matusa mea ne-a cerut Dna Notar 400 milioane lei vechi. N-am reusit sa o facem de 21 de ani din cauza sumei exorbitante.
Multumesc pt ajutor!
Buna ziua,
Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste raspunsuri!
1. Care este calea cea mai rapida, si economica pt a demostra calitatea de mostenitor ?
2.Care este pedeapsa cea mai mare in Rominia , pe care o pot primi doua surori care au dat o declaratie falsa intr-un notariat , in legatura cu calitatea de mostenitori?
3.Ce despagubiri banesti i se poate cere unei persoane care a cumparat fraudulos 5 hectare de pamint( o parte dintr-un titlu de proprietate) stiind ca sint in viata inca alti 4 mostenitori, ca nu sintem de acord sa vindem si s-a folosit de el 10 ani?
4. Citi ani de inchisoare pot primi toti cei care au participat la vinzarea acestor 5 he si au ascuns faptul ca sint in viata alti 4 mostenitori? Aici sint inclusi inginerii de la acea primarie, inginera care a cumparat pamintul nostru, notarita care a vazut ca eram pe titlul de proprietate si a acceptat o declaratie mincinoasa?
5. Inginera care a intocmit prost un titlu de proprietete il poate face corect? Ce-i putem cere pt aceasta gresala? ( in loc sa treaca pe titlu mostenitorii de la 3 fratii , i-a trecut pe 2 verisori de-ai mei separat ca sa i-a 2 parti din titlu, ei fiind frati?
Acum o sa va explic pe scurt ca sa intelegeti cazul.Strabunicul meu, a avut 3 copiisi a lasat aprope 16 hectare de pamint intr-o localitate.In 2005 s-a eliberat titlul de proprietate ,pe care trabuia sa-l cautam la Primarie toti verisorii in viata. Doua verisoare surori s-au dus singure, au pus mina pe el si au disparut cu titlul.Au venit si i-au propus mamei mele si matusii mele sa renunte la cele 5 he ca vrea o inginera sa-l cumpere pe tot la un loc , zicind ca noi verisorii mai avem alte 2 terenuri si ele nu.Mama si matusa au refuzat sa semneze.Mentionez ca tata familia strabunicului meu n-a avut niciodata legatura cu aceste doua verisoare din partea fratelui bunicii mele.De 26 de ani noi cei 4 verisori sintem in procese cu Statul Romin pt a recupera 2 terenuri de 2000 mp in Craiova si de la anul ar trebui sa incepem sa primim despagubiri banesti, pt ca desi unteren il avem cu hotarire definitiva si irevocabila inca din anul 1994, Primaria a refuzat sa ne puna in posesie pt ca este intr-un loc f. bun. Ne-am dus la un notariat sa ne interesam despre ,, Calitatea de mostenitori,, si ne-a zis d-na notar ca in anul 2005 , la notariatul X s-a dezbatut calitatea si ca cele 2 verisore au declarat ca bunica mea n-a avut mostenitori si ele au vindut si au luat toti banii.Nu intelegem cum, deoarece pe titlu sintem trecuti cei 4 verisori in viata, am aflata ca pe titlu 2 verisori de-ai mei au luat 2 parti pt ca asa l-au intocmit de la Primarie intentionat deoarece si noi cei 4 mostenitori am fost de atitea ori cu ele si inginera stia sigur ca strabunicul a avut doar 3 copii care erau pe titlu, ei fiind morti la data de 2005.
Aceasta declaratie mincinoasa data la notariat , cum ca bunica n-a avut mostenitori , ne cauzeaza la aceste 2 procese pe care la avem pt recuperarea paminturior luate de comunsti si nu putem finaliza dosarele la primarie ca sa putem fii trecuti ca mostenitori , pt a putea beneficia de despagubiri de la anul.
Mentionez ca titlul de proprietete nu este eliberat de Primaria Craiova.
D-na notar a spus ca nu este gresala ei, ca legea au facut-o politicienii pt ei si este interpretabila, cu portite de scapare.
6. Nu inteleg cum D-na notar a putut intocmi in notarietul dinsei un act de vinzare- cumpare vazind ca sint alti 4 mostenitori pe titlu din partea bunicii.Nici n-a cerut acte de deces, nici certificate de nastere?
7. Daca matusile decedeaza intre timp de batrinete( cum procesele la noi dureaza zeci de ani) cine raspunde si ne despagubeste pe noi ?
Dorim sa plateasca toti cu inchisorea si sa ne despagubeasca!
Va multumesc din suflet!