avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate brebanmarius

Activitate brebanmarius

Răspuns la discuția Zile libere la nasterea copilului
si daca scrie in CCM ca se acorda la primul copil?
Răspuns la discuția Zile libere la nasterea copilului
Buna ziua,am citit legea,dar nicaieri nu specifica daca la primul copil nascut nu ai avut cursul absolvit,beneficiezi sau nu de cele 10 zile libere la cel de al doilea. Deci in concluzie?
Buna ziua,

Sunt salariat si vreau sa stiu daca la nasterea celui de al doilea copil beneficiez sau nu de cele 10 zile libere,in urma cursului de puericultura. Mentionez faptul ca mai am un copil,dar la nasterea acestuia nu am facut cursul,doar la al doilea. Patronii mi-au spus ca se acorda doar la primul nascut. Va rog sa ma lamuriti,deoarece legea este interpretabila.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Radiere auto fara acte
Buna,deci tot eu trebuie sa achit debitul restant,chiar daca masina este la respectivul de 8 luni? multumesc.
Buna,am vandut un autoturism pe baza unui contract de vanzare-cumparare,de mana,semnat de un martor. Persoana careia am vandut (anul trecut),nu doreste sa se prezinte la notar pt. a incheia un contract de comodat(daca bine spun) si nici nu vrea sa plateasca impozitul cuvenit pt acesta. Actele ( carte+ certificat) sunt la respectivul deoarece era expirat ITP-ul si a vrut sa-l faca. Ce pot face pt a radia masina,in lipsa actelor(am copii legalizate doar),a recupera datoriile si a nu mai platii impozit pe viitor? Am inteles ca se plateste impozit chiar daca este radiata si nu se prezinta o adeverinta de dezmembrare sau de la fier vechi. Multumesc anticipat.
imi explica si mie cineva cum sta problema in cazul meu? am un program foarte incarcat si nu pot ajunge la un avocat . multumesc.
si mai exact ce se poate face,obtine? multumesc
Buna ziua,ma lovesc de urmatoarea problema: Am vandut un autoturism(am incheiat contract de mana,de vanzare-cumparare intre cele 2 parti) iar in acel contract s-a specificat faptul ca diferenta de bani se achita la data de X. Acea data a fost depasita cu 2 luni de zile si persoana respectiva nu vrea sa-mi dea diferenta(la achitarea diferentei urma sa mergem la notar sa semnam acel contract de comodat-masina nu are taxa de inmatriculare platita,la acel moment era vama). Cum pot sa-mi recuperez banii sau ce alta posibilitate am sa-mi recuperez banii sau masina. Multumesc anticipat pentru sfat.