avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate gabr

Activitate gabr

Buna seara , am depus o cerere de judecata la tribunal , iar la o saptamana am m-am razgandit si am depus o alta cerere de renuntare la judecata specific ca am depus cererea de renuntare inaintea emiterii citatiilor paratilor si nici nu m a pus sa platesc timbru judiciar iar dupa 2 luni imi vine citatie cu termen ,ma prezint la termen ma pune sa dau o declaratie de renuntare in fata instantei si imi spune judecatorul ca este nevoie de acordul paratilor pentru sa isi dea acordul si imi da urmatorul termen, intrebarea este nu trebuia luata in considerare cererea de renunțare depusa inainte de emiterea citatiilor si nu mai era nevoie de acordul paratilor?
Buna ziua , dupa o ce am dat o declaratie de renuntare a mostenirei fata instantei , pot sa renunt la acea declaratie data in fata instantei? Pentru ca am interpretat o gresit si am apucat sa o semnez.
Buna ziua , sunt parte intr-un proces iar eu am renuntat in instanta la dreptul de mostenire ,pot reveni asupra deciziei inainte de sentinta finala?
Buna ziua , într-un proces de partaj judiciar eu ca reclamant an facut o cerere de renuntare la proces, se poate intrepreta de judecator ca o renuntare la cota parte din partaj? Pentru ca eu doar am vrut sa retrag cererea de chemare in instanta deoare ce s a deschis un alt proces cu alt dosar cu aceeasi speta ,.Multumesc anticipat
Buna ziua , am deschis un proces de partaj , iar imedia am depus o cerere de renuntare de chemare în instanță dosarul de partaj ,iar dupa doua luni mi-a venit citatie mie ca reclamant dar si paratilor din dosar cu termen de judecată, dar eu am facut cerere de renuntare la proces, aceasta este procedura? Multumesc anticipat
Am depus deja o cerere de renuntare , dar mai sunt si alti pasi? Va multumesc pentru răspuns.

Adrian ALBU a scris:

Faceți o cerere de renunțare înainte de trimiterea citațiilor. Dacă citațiile se trimit, sunteși pasibil de obligare la cheltuieli de judecată.

Cerere de renuntare de chemare în instanta am depus o deja iar solicitarea respectivă trebuie depusă la registratura tribunalului ? Tot in format cerere? Va multumesc

Adrian ALBU a scris:

Faceți o cerere de renunțare. Solicitați cât mai curând semnarea renunțării în fața judecătorului cauzei.

Specific ca încă nu mi-a venit nici i citatie

gabr a scris:

Adrian ALBU a scris:
Asta înseamnă că imi vine citatie mie? Si la paratii din dosar? Pentru ca am dat in judecata sase persoane in loc de trei persoane si a decis sa renunt la judecata
.quot]Nu puteți anula dvs cererea. Puteți însă să renunțați la cerere, iar asta o puteți face în fața judecătorului. Mai interesați-vă la instanță de stadiul demersului dvs.



Adrian ALBU a scris:
Asta înseamnă că imi vine citatie mie? Si la paratii din dosar? Pentru ca am dat in judecata sase persoane in loc de trei persoane si a decis sa renunt la judecata
.quot]Nu puteți anula dvs cererea. Puteți însă să renunțați la cerere, iar asta o puteți face în fața judecătorului. Mai interesați-vă la instanță de stadiul demersului dvs.

Buna ziua , am deschis un proces la tribunal , eu reclamantul impotriva la trei parati, acum dupa o saptamana vreau sa renunț la dosarul din instanta ,care sunt pasii de urmat pentru a renunța la proces ? Mentionez ca inca nu am fost citat. Va multumesc.