avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Activitate gabr

Activitate gabr

Nu înțeleg cum a putut intabula ca fiind teren privat un drum de acces dat printr-o sentința judecătorească ca fiind cale de acces în care ne atribuie în indiviziune cota parte de 1/3 din parcela unde se specifica ca fiind cale de acces, întrebarea este, ma pot adresa parchetului pentru ilegalități?
Problema este ca si a intabulat în proprietate personala ca fiind teren propriu calea de acces în care deținem cota parte din drumul de acces prin hotărâre judecatoreasca
După mai multe plimbări primărie... Carte funciara, am aflat unde a fi problema vecinul a intabulat și calea de acces ca fiind terenului personal, întrebarea este, ma pot adresa parchetului pentru o intabulare cu acte care nu au fost în regulă?
În procesul acela da m am judecat cu vecinul pentru drumul de acces și instanta mi a dat cale de acces un sfert cota parte mie și un sfert cota parte vecinului ca fiind cale de acces, iar el a intabulat cota lui parte de drum cale de acces în teren propriu în care nu mai figurează drum la intabulare
Încă nu am deschis proces,astăzi am descoperit ca el a intabulat terenul lui la un loc cu tot cu calea de acces ca fiind terenul lui, după intabularea lui nu mai figurează cale de acces la terenul meu, adică el mi a anulat de tot calea de acces la proprietara mea, în care eu având acte pe calea de acces,
Mulțumesc pentru răspuns, dar judecătoria m a pus în posesia drumului printr-o hotărâre judecătorească, acum trebuie sa ma duc iar la judecata?
Bună seara, am o întrebare, dețin în proprietate un teren cu o cale de acces îngustă cu o cota de 1/3 atribuita în acte ca fiind specificat cale de acces, problema este ca vecinul meu care are și el drept de acces aceeași cale de acces tot 1/3 cota, iar el acum mi-a blocat calea de acces la terenul meu proprietar fiind în acte, și și a ridicat o casă peste calea de acces, întrebarea este, la ce organe abilitare ma pot adresa să-mi rezolve problema sa pot avea acces la terenul meu în care am în acte drept de acces? Va mulțumesc anticipat.
Bună seara, am o întrebare, dețin în proprietate un teren cu o cale de acces îngustă cu o cota de 1/3 atribuita în acte ca fiind specificat cale de acces, problema este ca vecinul meu care are și el drept de acces aceeași cale de acces tot 1/3 cota, iar el acum mi-a blocat calea de acces la terenul meu proprietar fiind în acte, și și a ridicat o casă peste calea de acces, întrebarea este, la ce organe abilitare ma pot adresa să-mi rezolve problema sa pot avea acces la terenul meu în care am în acte drept de acces? Va mulțumesc anticipat.
Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat
Bună ziua, am o întrebare, daca eu am vândut o casa la o persoana cu clauza uzufruct viager și acea persoana nu-și a îndeplinit obligațiile din contractul de vânzare cumpărare cu clauza,eu lam dat în judecata pentru rezilierea contractului, acum la finalul procesului dacă am câștig de cauza, pot sa ii dau dreptul meu de proprietate după rezilierea contractului de vanzare-cumparare altcuiva la finalul procesului? Multumesc.