avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate MonicaMarocico

Activitate MonicaMarocico

Obligatia mea ca proprietar este sa platesc impozitul pe casa pe ultimii 5. ani dar primaria ma obliga sa platesc Taxa gospodarie care include: taxa salubritate, taxa PSI (pompieri) si taxa paza (paza institutiilor) in vreme ce locuinta nu este legata la reteaua de elctricitate (primaria impreuna cu electrica nu a gasit in 8 ani o solutie de eletrificare a zonei - PUZ- ul fiind facut de primarie si vandut tot de primarie.) si nu dispune de utilitati. In concluzie casa nu este locuibila.
Poate impune primaria platirea Taxei de gospodarie la aceasta locuinta?
Va multumesc.
Obligatia mea ca proprietar este sa platesc impozitul pe casa pe ultimii 5. ani dar primaria ma obliga sa platesc Taxa gospodarie care include: taxa salubritate, taxa PSI (pompieri) si taxa paza (paza institutiilor) in vreme ce locuinta nu este legata la reteaua de elctricitate (primaria impreuna cu electrica nu a gasit in 8 ani o solutie de eletrificare a zonei - PUZ- ul fiind facut de primarie si vandut tot de primarie.) si nu dispune de utilitati. In concluzie casa nu este locuibila.
Poate impune primaria platirea Taxei de gospodarie la aceasta locuinta?
Va multumesc.
Am o casa construita din anul 2008 cu PV de terminare constructie inregistrate la primarie in anul 2008. Din motive legate de teren, terenul fiind cumparat de la primarie prin licitatie publica nu am putut intabula casa. Greselile cu terenul au fost solutionate in anul 2015.In urma solutionarii problemelor cu terenul am inceput demararea actelor pt intabulare. La compartimentul taxe si impozite mi se cere impozitul pe casa pe ultimii 5 ani. Nu inteleg de ce nu ni s-a spus in 2008 cand am terminat casa si am inceput procedeul de intabulare ca va trebui sa platim impozit si pe casa.