avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate 4carmen0

Activitate 4carmen0

Ce nu functioneaza? Nu stiu. Cand cred ca totul pare rezolvat apare problema testamentului, si desigur un silence stampa din partea parintilor in a expune problema si fratelui meu. Cand deschid cumva subiectul apare un "de-abia asteptati sa murim".
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc de raspuns. Intrebarea a venit ca urmare a faptului ca parintii mei urmeaza sa faca un testatment in care sa se precizeze ca vom mosteni 50-50. Am vrut sa stiu daca in acest caz se mai merita sa investesc avand in vedere ca fratele meu nu se implica deloc.
Buna ziua, as dori un sfat.
Parintii mei au vandut un apartament si au cumparat o casa in 2010. Este vorba despre o casa la vremea respectiva de 50.000 euro. O casa la alb, in sensul ca in afara de geamuri si usa de la intrare nu avea nimic.
La inceput stateau ei, eu si fratele meu.
Cam dupa 1 sau 2 ani, timp in care nu s-a facut nimic in casa, fratele meu a plecat si s-a casatorit.
De-a lungul anilor in casa s-au investit sume destul de semnificative, implicit pensiile parintilor si salariile mele. In urma cu 6 ani m-am casatorit si eu. Sotul meu avand o suma de bani am investit in aceasta casa. In prezent valoarea casei aproape s-a dublat.
Este corect sa spun atat parintilor mei cat si fratelui meu ca de fapt valoarea casei pe care o voi imparti in viitor cu fratele meu este de 50.000 euro, nu la valoarea actuala de piata?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc foarte frumos pentru raspunsuri.
Copilul in prezent are 15 ani. Nu conteaza ca in toti acesti ani nu am primit banii pe alocatie. Asta e alta discutie. Sunt unele probleme care ma indreapta sa iau aceasta decizie.
La data divortului , copilul mi-a fost incredintat mie. Doar ca , situatia o cere, inclusiv copilul meu cere schimbarea numelui.
Nu o fac ca sa fiu cineva. E o necesitate.
Voi lua legatura cu un avocat. Cu tatal biologic nu am mai avut discutii de 9 ani de zile? Cam care credeti ca este relatie? Niciuna.
Multumesc pentru timpul dumneavoastra.
Doresc ca copilul meu, dintr-o casatorie anterioara, sa fie adoptat de actualul meu sot.
De unde incep demersurile?

In cazul in care adoptia nu este realizabila, copilul isi poate modifica numele? In ce conditii?
MULTUMESC MULT.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:


Sa stiti ca legal sunt TOTAL ILEGALI IN ROMANIA!


Toti sunt ilegal? Sunteti primul avocat care spune asta . Daca sunt ilegal, de ce legal hartuiesc oamenii??? De ce nu sunt scosi in afara legii???
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar daca ati semnat o cerere in alb, ea trebuie scrisa de cineva. Asa cum v-ati semnat, asa aveati posibilitate sa o si scrieti. Puteti cere copie dupa cererea de demisie si vedeti cine a scris-o. Este fals in acte si e de ajuns sa faceti pe langa plangerea la itm si una la politie. Chiar daca nu va castigati locul de munca, macar "seful" nu va mai vrea sa face vreodata asa ceva.
Răspuns la discuția Impartire cheltuieli gospodarie
Multumesc de raspuns.......si intreb in continuare.
Prin testament parintii vor sa stabilieasca 50-50....casa la inceput avea 50.000 euro, acum e undeva la 80.000 euro(avand in vedere investitiile)....dreptul de creanta asupra fratelui cum o cer? Trebuie sa am acte ca am bagat banii?
Buna ziua.
Locuiesc intr-o casa, impreuna cu parintii mei. Acestia m-au anuntat ca in viitor intentioneaza sa mearga la un notar sa faca un testament ca dupa moartea lor, casa sa revie 50-50 cu fratele meu.
Noi cand ne-am mutat in aceasta casa, era o casa nefinisata, practic o casa la alb fara bransamente la gaz, apa ,peretii albi.
Fratele meu a plecat din casa la 1 luna dupa ce ne-am mutat, iar investitiile din casa am facut-o cu banii mei si a parintilor. Si inca mai urmeaza investitii majore.
In conditiile in care vor sa faca impartirea pe jumatatea, era normal ca si cheltuielile sa se imparta la 3? Adica ar fi trebuit ca si fratele sa intervina cu partea lui de investitie, din moment ce va mosteni jumatate?
Multumesc.