avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate robertrobert000000

Activitate robertrobert000000

Răspuns la discuția condamnare
Buna seara
problema este ca eu nu aveam permis de conducere dar vreau sa dau examen pentru obtinerea permisului de conducere si nu inteleg am 8 luni cu suspendare sau doi ani
Discuție condamnare
Buna seara. MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA CA NU INTELEG EXACT
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 1, 4 si 10 Cod proc. pen., raportat la art. 83 C. pen. stabileste pedeapsa de 8 ( opt) luni închisoare în sarcina inculpatului............ pentru savârsirea infractiunii de conducere a unui vehicul fara permis de conducere , prev. de art. 335 alin.1 din Codul penal. În baza art. 83 alin. 1 C. pen. amâna aplicarea pedepsei de 8 ( opt ) luni închisoare pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data ramânerii definitive a prezentei hotarâri. În baza art. 85 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie sa respecte urmatoarele masuri de supraveghere: a) sa se prezinte la Serviciul de Probatiune Vaslui , la datele fixate de acesta; b) sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; c) sa anunte, în prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile, precum si întoarcerea; d) sa comunice schimbarea locului de munca; e) sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevazute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunica Serviciului de Probatiune Vaslui. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atentia inculpatului asupra consecintelor nerespectarii masurilor de supraveghere si ale savârsirii de noi infractiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obliga pe inculpat la plata sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Acum mai pot face scoala de soferi?
Buna seara. MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA CA NU INTELEG EXACT#-o
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 1, 4 si 10 Cod proc. pen., raportat la art. 83 C. pen. stabileste pedeapsa de 8 ( opt) luni închisoare în sarcina inculpatului............ pentru savârsirea infractiunii de conducere a unui vehicul fara permis de conducere , prev. de art. 335 alin.1 din Codul penal. În baza art. 83 alin. 1 C. pen. amâna aplicarea pedepsei de 8 ( opt ) luni închisoare pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data ramânerii definitive a prezentei hotarâri. În baza art. 85 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie sa respecte urmatoarele masuri de supraveghere: a) sa se prezinte la Serviciul de Probatiune Vaslui , la datele fixate de acesta; b) sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; c) sa anunte, în prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile, precum si întoarcerea; d) sa comunice schimbarea locului de munca; e) sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevazute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunica Serviciului de Probatiune Vaslui. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atentia inculpatului asupra consecintelor nerespectarii masurilor de supraveghere si ale savârsirii de noi infractiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obliga pe inculpat la plata sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Acum mai pot face scoala de soferi?
Multumesc frumos pentru raspuns
Ora estimata: 08:30
Complet: Complet 1 Penal Arestati Coruptie alte cauze
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: În baza art. 346 alin. (1) C. proc. pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr.5734/P/2015 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad privind pe inculpatul ........................aflat în stare de libertate pentru a fi cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prev. de art.335 alin.l Cod penal. a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul ...........
Document: 31.10.2016
Răspuns la discuția conducere fara permis
sa declar ca am 1vrut sa mut masina 200m nu ca am mers 2 km
Buna seara.Am si eu o intrebare daca-mi poate raspunde cineva.
In urma cu 2 luni am fost oprit de catre organele de politie dintr-o comuna unde locuiesc conducand fara permis de condure .Am fost condus la sectia de politie inpreuna cu doua persoane care ma insoteau pentru a da declaratie, am recunoscut fapta iar acum sunt chemat din nou la post pentru a da iar declaratie si nu stiu ce sa fac sa-mi mentin declaratia sau sa o schimb?Ce riscuri sunt?