avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate dosagh

Activitate dosagh

Ati putea indica unde ati gasit aceasta adresa? Eu am cautat-o cu google dar am gasit doar discutii despre aceasta si as fi vrut sa o gasesc (pe siteul iml-ului, de exemplu) si sa o pot citi in intregime
Am subliniat faptul ca NU VORBIM DE UN SOFER SAU FUNCTIONAR SAU MAI STIU EU CE O FI... Vorbim de o persoana oarecare, daca exista legiferat de o institutie competenta cu privire la valoarea minima de alcool pe care trebuie sa o aibe in aerul expirat sau in sange ca aceasta sa se afle sub influenta bauturilor alcoolice. Daca exista un act normativ, care este acela sau daca nu exista...nu exista.

ma vad nevoit sa fac unele precizari:
In legislatie scrie clar : SUB INFLUENTA BAUTURILOR ALCOOLICE. Aici vorbim de un termen care nu l-am gasit reglementat clar. O persoana, pentru a se afla sub influenta bauturilor alcoolice trebuie sa aibe o concentratie de alcool minima in sange ( dupa caz, in aerul expirat). Aici nu trebuie sa ne referim strict la codul rutier sau cum i-om mai zice unii sau altii. Ne putem referi chiar la un agent de paza sau o persoana oarecare. Nu este acelasi lucru "persoana care a consumat bauturi alcoolice" sau persoana "sub influenta bauturilor alcoolice"
Atentie: Un cetatean nu are dreptul de a conduce daca se afla sub influenta bauturilor alcoolice !!! ( sa fim seriosi, ca daca ai inchinat un pahar de sampanie la o nunta nu esti nicidecum sub influenta bauturilor alcoolice) Una este sa consumi o bautura cu continut de alcool si alta e sa te afli sub influenta bauturilor alcoolice.
Din cate stiu, parca era o reglementare clara a Institutului de Medicina Legala Mina Minovici care spunea clar de la ce valoarea minima trebuie sa fie de "peste 0.10 mg/litru alcool pur in aerul expirat", care este echivalentul la 0.20 mg/litru alcool pur in sange dar nu am gasit niciunde aceasta reglementare
buna ziua.
va rog sa binevoiti sa imi indicati actul normativ care stabileste existenta starii unei persoane "sub influenta bauturilor alcoolice".
Mentionez ca am incercat sa gasesc raspunsul la aceasta intrebare dar nu l-am gasit. In actele normative gasite, se foloseste expresia " X se afla sub influenta bauturilor alcoolice" dar nu am gasit niciun act normativ care sa indice valoarea MINIMA ( in aerul expirat sau in sange) care trebuie sa fie constatata ca o persoana sa fie considerata "sub influenta bauturilor alcoolice"

va multumesc !