avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriella75

Activitate Gabriella75

Nu semnam, nu ma angaja si nu cred ca renunta la acea clauza...
Ce risc daca incalc acea clauza, mentionez ca am fost platita cu salariul minim pe economie????
Din ce am mai citit pe acest forum trebuia mentionat la acea clauza ”activitatile concrete” pe care nu le pot desfasura la noul loc de munca (ex: nu ai voie sa divulgi programe utilizate; parole; baze de date etc) nicidecum ca nu ai voie sa te anagjezi

mai mult decat atat eu nu trebuia sa beneficiez de o indemnizatie de neconcurenta pe perioada cat am lucrat la el ????
.
cel putin nu raman fara serviciu

Va multumesc pentru raspuns !!!!
Cu alte cuvinte daca patronul trecea acolo toate societatile din oras eu ramaneam fara serviciu in orasul respectiv...????? suna de parca mi-ar fi incalcat dreptul la munca, asta e specialitatea si pregatirea mea, trebuie sa lucrez la o firma in domeniu .....!!!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste ”clauza de neconcurenta” din contractul individual de munca. Am citit cateva raspunsuri pe acest forum, dar ma intereseaza punctual daca ea este abuziva sau nu in cazul meu, asa ca voi cita din contract:
”.....clauza de neconcurenta:
-1 activitati ce sunt interzise salariatului: activitati similare celor desfasurate la SC......;
-2 cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare: 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contracului individual de munca;
-3 perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta: 2 ani de la incetarea CIM;
-4 tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii : SC......; SC...... SC.....
aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul: ROMANIA ....(alte tari)”
Cam asta este tot ce este stipulat in contract
Ma intereseaza daca ma pot angaja la una dintre firmele ”concurente” care sunt stipulate la pct 4.
Va multumesc