avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Blitzen

Activitate Blitzen

Răspuns la discuția Retinere Cheie Auto
Buna, masina a fost dusa la ei in data de 19 Decembrie 2015.
Pana in data de 15 Ianuarie,cand am luat-o pe platforma de acolo nu sa uitat nimeni la ea.
Pe data de 25 Ianuarie, primesc e-mail cu devizul de plata si daca doresc sau nu sa o repar la ei avand in vedere oferta.
Clar am refuzat si mi s-a cerut suma respectiva pentru cheie si actul de la politie.
Pe aviz scrie ce se observa cu ochiul liber si anume: inlocuire aripa. stopuri, faruri, bara si vopsit.
Nu vreau constatare moca, insa nici sau dau o suma mare pentru asa ceva.Suma care nu mi sa spus de la inceput, si nici pe devizul lor nu apare!
Răspuns la discuția Retinere Cheie Auto
Service-ul este autorizat .
Nu au schimbat nimica la ea, doar s-au uitat !
Despre costuri, nu au zis nimica si nici pe deviz nu ii trecut .
Multumesc pentru raspuns !
Răspuns la discuția Retinere Cheie Auto
Nu este pe CASCO, ii in regie proprie.
Cei 300 de lei, sunt pentru ca s-au uitat la ea(schimbat aripa, luneta, geam far etc )
Autorizatia de reparatie imi trebuie pentru a repara masina il alt service!

Este o suma mare pentru asa ceva.
Dar este legal sa nu imi de-a cheia si autorizatia?
Buna,
In data de 19 Decembrie 2015,in urma unui accident, am dus masina intr-un service pentru o evaluare a daunei si a face oferta cei de la servivce.
In data de 20 ianuerie dupa cateva drumuri acolo sau uitat la ea, am primt pe e-mail, devizul cu costul total a-l reparatiilor ( doar partea de tichinigerie necesitant schimbate 5 elemente pe maina ) ,urmand ca eu sa imi dau acordul daca doresc sa fac reparatia la ei in service.

Problema ii ca am luat masina de la ei in data de 10 ianuarie, iar cand am fost sa imi iau cheia si autorizatia de raparatie de la politie, mi s-a cerut suma de 300 lei, suma de care nu mi s-a spus nimica si nici nu este trecuta pe devizul de reparatie de pe e-mail !
Este legal sa mi se opreasca cheia de la masina si autorizatia de raparatie de la politie ?
Eu refuzand sa platesc aceasta suma avand im vedere ca daunele sunt mici si putea constata oricine ce anume trebuie schimbat la ea !

Am nevoie mare de ajutor !
Multumesc anticipat!:((