avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate marymariana

Activitate marymariana

Buna seara.Suntem un cuplu care practicam meseria de videochat de acasa,prin intermediul unui studio.Studioul primeste banii,urmand ca apoi sa primim si noi un procent din ceea ce castigam.Studioul nu lucreaza cu forme legale,iar totodata nici noi.Le-am comunicat ca doresc sa ne despartim pentru ca eu doresc sa intru in legalitate.Am luat legatura cu un contabil care a ramas bulversat pentru ca habar n-avea cum am putea incadra legal aceasta activitate.Am consultat apoi un avocat si alt contabil care au gasit in cele din urma un cod caen necesar pentru a infiinta un PFA in sistem real sau un SRL
Va rog sa ma indrumati,ce modalitate este cea mai buna pentru a incadra aceasta activitate?S-ar putea face un PFA cu NORMA DE VENIT avand ca si COD CAEN alte activitati distractive si recreative?(alte fete care practica videochatul au ales aceasta modalitate si sustin ca n-au nicio problema)
Am putea sa ne trezim cu mascatii peste noi,fiind acuzati de evaziune fiscala?Vad ca ANAF doreste sa faca o curatenie generala in toate activitatile.Studioul ne opreste un procent din castig,la inceputul activitatii noastre ei spunandu-ne ca acesti bani opriti sunt si pentru plata impozitului,ne-au aburit ,noi necunoscand faptul ca aceasta meserie poate sa fie impozitata.