avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate lucian1978

Activitate lucian1978

Schimbare act de identitate - schimbare de domiciliu dintr-un judet pe alt judet

Socrul meu este co-propietar cu soacra mea la un apartament de bloc din judetul Sibiu, unde au locuit impreuna de cand s-au casatorit. Dar, s-a despartit de sotia lui acum 4 ani in urma. Nu sunt divortati, ci doar despartiti in fapt, iar contractul de proprietate se afla la soacra mea, care refuza sa il dea pentru a-si rezolva cu schimbarea actului de identitate, fiindca el doreste sa isi redobandeasca odata cu schimbarea actului de identitate si dovada domicilierii in judetul Sibiu unde este co-propiretar cu soacra mea, fiindu-i necesar la diferite institutii spitalicesti. Desi, el detine o proprietate si in judetul Valcea unde isi are si adresa de domiciliul pe actualul act de identitate. Ce este de facut in acest caz? Se poate emite act de identitate si pe baza unui extras de carte funciara de unde reiese ca este proprietar la apartamentul din judetul Sibiu?
Buna ziua

Am accesat un credit de nevoi personale in 2007 in valoare de 6000 lei. Din aceasta suma am platit vreo 4000 lei si dtorita pierderii locului de munca am intarziat cu plata ratelor, fapt care a dus la acumularea de dobanzi si la imposibilitatea platii ratelor la termen. Am fost dat la o firma de recuperare a datoriei restante, firma care m-a dat in judecata pentru recuperarea datoriei. In prezent sunt angajat si mi se face proprire lunara in valoare de 250 lei/luna prin executare silita. Mai am vreo 2 luni de executare silita si mi se lichideaza creditul imprumutat. Am fost la o banca si mi s-a spus ca sunt inregistrat la Biroul de Credite pe perioada nedeterminata. Ce sanse am sa scap de Biroul de Credite si care sunt pasii de urmat pentru a nu mai ramane in evidenta lor, fiindca mi-am format o familie si imi doresc sa accesez un credit pentru prima casa? Mentionez ca la stat nu am nici o datorie.
Va multumesc.
Am un copil minor in grad de handicap grav si se afla in grija mamei mele vitrege. Ea insista sa imi dau copilul la ea in plasament. I-am facut procura pentru toate drepturile banesti. Voi pierde copilul? Are dreptul de a-mi cere pensie alimentara? I-l voi pierde pe copil sau drepturile parintesti?
Va multumesc.