avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate lpopa64

Activitate lpopa64

Doresc sa achizitionez un autoturism in Romania. Am domiciliul stabilit in afara tarii din 2001, iar buletinul a fost predat la Ambasada Romaniei cand am aplicat pentru stabilirea domiciliuilui in strainatate. As dori sa cumpar un autoturism prin virament bancar , care sa fie gata de livrare la venirea in tara. Cum se poate face inregistrarea si asigurarea lui in aceste conditii(ne-rezident in Romania)?
Multumesc!
Sunt cetatean roman cu domiciliul stabilit in afara tarii(non-UE)din 2001. Am lucrat la o firma multinationala , contractul s-a incheiat acum si trebuie sa ma intorc in tara. La incheierea contractului firma trebuie sa imi plateasca beneficile finale. Banii vor fi transferati de angajator (din afara UE)intr-un un cont din Romania.
Ce documente sunt necesare pentru a evita dubla impozitare considerand ca statul roman are intelegere(tratat) de dubla impozitare cu tarile unde am avut domiciluil din 2001 pana in prezent?
La intoarcerea in tara voi redobandi rezidenta fiscala .Anumite fonduri de pensie si economii dobandite pe perioada 2001- 2016 vor fi transferate dupa ce am redobandit rezidenta fiscala in Romania. Trebuie sa platesc impozite pe aceste sume transferate dupa intoarcerea in Romania?
Ce documente sunt necesare pentru a evita blocarea transferurilor bancare si evitarea impozitarii in tara?