avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate cristiandumitrupopescu

Activitate cristiandumitrupopescu


(4) În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere.

Totusi imi este neclar inca pentru ca am 'auzit' si alte pareri. Insa am revenit cu 'date' concrete (inscriptiile de pe cazierul judiciar'. Bun, sa inteleg ca sunt eligibil.

O cerere catre registratura in care sa fac adresa catre dosar/ hotarare sa inteleg ca o sa fie de ajuns.

Multumesc.

Duca Oana a scris:

Vi s-a mai raspuns si ieri la aceeasi problema.

Buna ziua,

As dori sa stiu daca sunt eligibil pentru a aplica la reabilitare judecatoreasca. Mai jos puteti gasi toate informatiile necesare care apar pe cazierul judiciar.

[ link extern ]

Am fost plimbat de colo-colo fara a mi se oferi o informatie concreta.

Mentionez ca termenul de supraveghere a fost de 8 ani, terminandu-se in luna 10, anul 2019.

Daca raspunsul este unul pozitiv care este urmatorul pas pe care trebuie sa-l fac?

Este nevoie de a solicita o copie a dosarului/ hotararii de la arhiva sau este de ajuns o cerere de reabilitare la registratura in care sa specific numarul dosarului/ hotararii?
Răspuns la discuția Reabilitare judecatoreasca
Va multumesc frumos pentru informatii.
Răspuns la discuția Reabilitare judecatoreasca
Multumesc pentru raspunsul rapid insa ma puteti indruma unde mai exact trebuie sa merg? La judecatorie/ registratura? Si ce acte am nevoie? Am tot cautat insa nu am gasit ceva concret.
Buna ziua,

In anul 2011 am fost condamnat (pe nedrept) intr-un dosar de infractiuni in comertul electronic cu sentinta 3 ani suspendare si 8 ani perioada de proba. Aceasta perioada de proba mi-a expirat in anul 2019, luna octombrie; unde mi s-a confirmat de catre serviciul de probatiune Buzau ca nu trebuie sa mai indeplinesc nicio procedura si ca pot solicita cazierul judiciar.
In acesti 8 ani, neputand sa am un loc de munca decent, am ales calea Europei de Vest, stabilindu-ma in Regatul Unit, stand o buna perioada de timp departe de sotie si copil. Odata cu expirarea si solutionarea (cum ar fi trebuit) acestui dosar, am revenit in patria mama cu gandul de a o lua de la 0 si a cladi ceea ce trebuia in acesti 8 ani. Avand in vedere CV-ul impresionant construit cu multa munca in Marea Britanie a fost nevoie de foarte putin timp pentru a-mi gasi un loc de munca extraordinar, la o companie de talie mondiala. Am fost rapus de un fior in momentul in care am solicitat cazierul judiciar pentru angajare (fiind ultimul document necesar), pe acesta fiind tiparit ca inca sunt inscris in cazierul judiciar. Dupa multe telefoane si stari de rau am aflat ca sunt condamnat pe vechiul Cod Penal si ca trebuie sa fac o reabilitare. Intrebarile mele sunt:

- Unde trebuie sa merg pentru asta?
- Cat timp o sa dureze tot acest proces? (Angajatorul nu o sa poata sa ma astepte o vesnicie si e posibil sa pierd aceasta oportunitate)
- Pe cine trag la raspundere pentru pierderea eventuala a acestui loc de munca?

Multumesc.
Buna ziua, am o mare nedumerire si din pacate am uitat sa intreb. In anul 2011 am fost condamnat la 3 ani suspendare si 5 ani perioada de proba. Momentan merg la un consilier de probatiune unde "dau raportul" la un interval de 4 luni.

Intrebarea mea este: Aceasta perioada de probatiune este de 5 ani sau cumulul 5+3 ani, adica pana in 2019?

Multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua/seara,

Ma confrunt cu o problema si doresc sa aflu un raspuns. Sotia mea este insarcinata si urmeaza in viitorul apropiat sa nasca. Ea este studenta la o scoala postliceala sanitara, eu neavand un serviciu cu forme legale (sunt antreprenor/promoter online).
Intrebarea mea este: beneficiam de vreun ajutor de la primarie? Daca da... as dori sa aflu ce acte sunt necesare pentru depunerea acestui dosar si care este perioada cand trebuie sa merg sa il depun (inainte de nastere sau dupa nastere) si care este valoarea in bani a acestei indemnizatii.

Multumesc!