avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate Tipa_Dana

Activitate Tipa_Dana

Bună ziua! În data de 30.11.2014 am suferit un accident la locul de muncă(restaurant "Trafic", Câmpulung Moldovenesc) , care s-a soldat cu moartea a 3 colege de ale mele, eu având arsuri de gradul I și II pe 6% din suprafața corpului, fiind singura supraviețuitoare. Explozia și incendiul au fost provocate de o butelie rusească supra încărcată, ilegală de alt fel. Patronul restaurantului acum a renovat același restaurant și dorește ca până de Paște să îl redeschidă. Împotriva lui nu s-a luat nici o măsură, absolut nimic! Este liber! Am avut 3 zile de internare și o lună de concediu medical, platindu-mi câteva sute de lei acest concediu după accidentul de muncă suferit. Am angajat o avocată să mă reprezinte la proces, însă a menționat că dosarul încă e la poliție și următorul demers ar fi să ajungă la Parchet, ca apoi să se stabilească prima dată a procesului. Vă cer ajutorul deoarece nu știu care e procedura, ce trebuie să fac, cui să cer părerea, să merg la poliție să cer din nou detalii? Precizez că au apărut rezultatele analizelor ce s-au luat de la fața locului, expertizele specifice, deci nu ar trebui să amâne atât stabilirea acestui proces,parerea mea. Mă simt nedreptatita, neajutorată și indignata, în același timp, deoarece au murit 3 persoane nevinovate, am suferit și eu răni destul de urâte și nimeni nu e tras la răspundere, nu văd nici un demers din partea autorităților în acest sens. :( Ar fi bine să informez și presa, poate pune presiune pe anchetă? Vă mulțumesc mult!