avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate daniel_danut83

Activitate daniel_danut83

Buna ziua
mi s-a deschis un proces de partaj de bunuri si casa ce au cumparat-o ambii parintii tata fiind bolnav la pat se poate deplasa greu si primaria i-a angajat o persoana cunoscuta tatalui sa il ingrijeasca. Aceasta din urma primeste de la stat un salariu ca ingrijitoare. Ingrijitoarea si cu sotul ei in cele din urma il santajeaza pe tata sa-i faca acte pe casa dupa moartea acestuia si sa semneze acte notariale false . Cei doi soti au 2 copii la mijloc .Cam ce solutie se poate face pentru rezolvarea acestei probleme
Răspuns la discuția schimbare buletin
buna ziua se poate avea buletin provizoriu pe o adresa din alta localitate si un buletin normal cu adresa de domiciliu sau un flotant cu alta adresa din localitate pe buletinul normal cu adresa de domiciliu

daniel_danut83 a scris:

buletin

buletin
buna ziua se poate acumula pensia de invaliditate grad 3 cu indemnizatia de handicap
buna ziua pensia de invaliditate de gradul 3 iti da voie sa lucrezi cate 4-8 ore pe zi
Discuție legislatie
buna ziua se poate acumula atat ajutorul de handicap cat si pensia de invaliditate de grad 3
buna ziua ma confrunt cu o problema din partea tatalui ce este bolnav la pat si cu ajutorul primariei I s-a acordat in asistent de ingrijire a persoanelor bolnave ce este platita din partea primariei. Tatal meu poate sa ma dezmosteneasca pe mine cel mai mic intentionad ca vrea sa deie partea lui ca pomana celui care o ingrijeste.Mentionez ca are doi mostenitori si casa apartine mamei mele si tatalui meu.Aceea femei umbla sa ne prosteasca pe mine cel mai mic care sunt si eu bolnav , ce se poate face pentru a rezolva aceasta problema
buna seara am lucrat 2 ani pe cartea de munca mi s-a gasit boala schizofrenie nediferentiata in ce grad de invaliditate ma pot incadra
buna ziua detin un certificat de handicap grad 2 forma accentuata pot lucra 4-8 ore pe zi 5zile pe saptamana fara sa pierd indemnizatia si drepturile in urma acestui certificat.
Am varsta de 33 de ani si 2 ani de munca pe cartea de munca si 3 ani de facultate,am inteles ca sa poti beneficia de o pensie la batranete trebuie sa lucrezi in campul muncii 15 ani de zile, de aceea v-am intrebat daca se merita sa faci un contract de cu casa de pensii pentru ati completa anii de vechime