avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate andreisingh

Activitate andreisingh

Pentru cei care nu inteleg sau se fac ca nu inteleg...nu doresc sa suspendez pensia in perioada mea de vizita din rautate, ci strict din faptul ca imi este greu financiar, 1800 de euro nu este un salar mare tinand cont de toate cheltuielile care le am cu fiecare venire in tara cat si in tara in care locuiesc, la care se mai adauga pensia si tot ce cumpar pentru copii de fiecare data.

De asemenea, mama copiilor nu mai lucreaza de cand platesc 500 de euro, ci se intretine din pensia copiilor, deci banuiesc ca ii ajung banii din moment ce a ales sa demisioneze de la serviciul ei.

Daca nu mi-ar pasa de copiii mei si as vrea sa pedepsesc mama lor pentru comportamentul ei, as putea reveni in tara la orice ora, sa imi iau un job prost platit sau sa nu lucrez deloc, sa ma intorc la casa parinteasca si sa traiesc din legumele cultivate in gradina si animalele crescute in gospodarie. In acest tip de situatie as plati o pensie de maxim 250 lei in natura si mi-as vedea copiii mai des, as avea toate avantajale.

Nu am vrut sa fie asa, am vrut sa le fie mai bine copiilor si sa le asigur un viitor.
[editat- se refera la partea stearsa a unui mesaj anterior]

incercam cu ajutorul utilizatorilor sa inteleg daca in baza actualei sentinte, fara sa mai trec prin stresul unui nou proces, pot sa vin sa imi vad copiii de 2 ori cate 2 saptamani in vacanta de vara si daca pot sa suspendez pensia pe perioadele in care copiii sunt la mine.

In rest multumesc tuturor pt raspunsuri, am inteles pana acum ca sentinta e neclara, poate pot juca pe acest aspect ca sa imi vad copiii.

Daca nu, o sa deschid un proces pentru a putea lua copiii la domiciliul meu in strainatate. Poate instanta ii va lasa 3 luni in vacanta de vara, dupa dorinta lor.
Copiii au locuit intotdeauna in Romania, eu am plecat sa lucrez si cu aceasta ocazie am dublat si pensia pentru ei.

Lasand la o parte cheltuielile cu avionul si chiriile, in perioadele in care copiii sunt la mine eu le cumpar de mancare si cele necesare si tot eu platesc pensia mamei atunci cand copiii nu sunt la ea ci la mine iar ea nu contribuie cu nimic.



Va multumesc pt raspunsurile dvs.
Copiii au 7 si 9 ani si dorinta lor este sa petreaca toate vacantele integral cu mine si toata perioada scolara integral cu mama lor.

Eu castig 1800 net insa nu doresc sa micsorez pensia ci strict sa o suspendez pe perioadele in care copiii sunt in grija mea , nu stiu pe ce articol ma pot baza.

Perioadele mele de vizita sunt:
o saptamana in noiembrie cu luarea minorilor de la domiciliul mamei
o saptamana in martie cu luarea minorilor de la domiciliul mamei
vacanta de craciun sau vacanta de Pasti alternativ in fiecare an cu luarea minorilor de la domiciliul mamei
o luna in vacanta de vara cu luarea minorilor de la domiciliul mamei


Anul trecut am petrecut 9 saptamani cu copiii: 4 vara, 3 de craciun,1 in noiembrie, 1 in martie.

Pe toata aceste perioade am continuat sa platesc 500 € desi mama lor nu a contribuit cu nimic, copiii au fost in intretinerea mea totala, si de fiecare data i-a trimis fara nici un bagaj, imbracati doar cu hainele de pe ei, ceea ca m-a obligat sa cumpar de fiecare data mai multe schimburi de haine pentru ei.

Din aceste motive consider ca nu este corect sa platesc pensia pe aceste perioade, cu fiecare perioada de vizita ma ruinez financiar. Dupa cum am mais spus de fiecare data pe aceste perioade platesc pensia integrala+haine+cele necesare pt copii+2 chirii+zboruri dus-intors.
Mama nu este de acord, deci amiabil nu se poate caci este primul lucru pe care l-am incercat.

Pe sentinta nu se mentioneaza nicaieri ca perioada de o luna trebuie sa fie egala cu 4 saptamani consecutive, insa nu se mentioneaza nici ca ar putea fi divizata.

Cum ramane cu plata pensiei?
Multumesc!
Buna ziua,

As avea nevoie de sfatul dvs.

Am 2 copii minori sub 10 ani, domiciliul la mama, perioade de vizita pentru mine.
In ceea ce priveste vacanta de vara, pe sentinta scrie exact urmatoarea fraza :
O luna in vacanta de vara cu luarea minorilor de la domiciliul mamei.

Atat, nici un cuvant in plus.

Pana acum luam copiii la mine o luna intreaga, insa anul acesta lucrez in strainatate, iar directiunea nu-mi da voie sa iau dintr-o data 4 saptamani consecutive de concediu, insa ma lasa sa vin in tara 2 saptamani in iulie si 2 saptamani in august sau inceputul lui septembrie.

Problema este ca mama copiilor m-a anuntat ca daca nu pot sa stau o luna intreaga dintr-o data o sa imi dea copiii pentru 2 saptamani cand vin prima oara dar ca dupa ce plec, nu o sa ma mai lase sa ii mai iau pentru inca 2 saptamani, mai tarziu cand ma reintorc, in august sau la inceputu lui septembrie.

As dori sa stiu daca din punct de vedere legal si tinand cont de ceea ce scrie in sentinta, as avea voie sa vin sa-mi vad copiii de 2 ori cate 2 saptamani in vacanta de vara? Daca da sau nu, pe ce articol ma pot baza?

De asemenea, eu nu mai am locuinta in Romania si cand vin sa vad copiii stau cu ei in chirie. Este un efort financiar foarte mare pentru mine sa platesc zborurile dus-intors, chiria in romania, chiria in strainatate, cheltuielile cu copiii plus pensia de intretinere de 500€.

As dori sa stiu daca as avea dreptul sa intrerup plata pensiei pe perioadele in care copiii sunt in grija mea, tinand cont de toate cheltuielile care le am cand vin in tara? Daca da sau nu, pe ce articol ma pot baza?

Va multumesc pentru raspunsurile dvs,
Andrei