avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaGh

Activitate IoanaGh

Răspuns la discuția Zile CO neacordate corespunzator?
sunt perfect de acord cu zilele de 28 si 29 dar 3 si 4 pica marti si miercuri, adica in zilele mele de repaos saptamanal. Nu inteleg de ce trebuie sa imi iau concediu de odihna in zilele mele de repaos saptamanal.
Răspuns la discuția Zile CO neacordate corespunzator?
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti explica care sunt acele 4 zile de CO ?
Răspuns la discuția Zile CO neacordate corespunzator?
Activitatea pe care o prestez e de asa natura incat trebuie sa se lucreze pe tot parcursul saptamanii. Legea muncii permite acordarea repaosului saptamanal de zoua zile consecutive si in alte zile decat sambata si duminica iar pentru mine aceste zile sunt marti si miercuri.

Nu ma deranjeaza daca nu ma ponteaza deloc sambata, 30 Aprilie, dar de ce sa-mi ia din CO 4 zile cand ar trebui sa-mi ia 2 (avand in vedere ca sambata nu ma pontez, duminica si luni sunt libere de la stat iar marti si miercuri sunt zilele de repaos)?
Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu acordarea de cateva zile de concediu de catre compania la care lucrez.
Programul dupa care lucrez momentan este de joi pana luni 8 ore pe zi (9 cu tot cu pauza de masa) cu repaos saptamanal in zilele de marti si miercuri.
Doresc sa imi iau concediu in perioada 28 Aprilie- 4 Mai (inclusiv) care ar include si sarbatorile pascale ortodoxe. Aici intervine problema cu zilele de concediu de odihna care mi se cuvin. Doresc sa stau acasa marti si miercuri (2 zile repaos saptamanal), joi, vineri si sambata (zile de CO), duminica, luni (zile libere de la stat), marti si miercuri (repaos saptamanal). Dupa calculele mele ar trebui sa mi se retina 3 zile de CO pentru perioada asta. Din pacate calculele mele nu coincid cu ale lor. Mi s-a transmis ca sambata nu se pot acorda zile de concediu de odihna pentru ca legea nu permite si mi s-a sugerat sa iau zile de CO pe 3-4 mai, adica in zilele mele de repaos saptamanal. Asta ar insemna ca in loc de cele 3 zile de CO calculate de mine sa mi se ia 4 zile iar sambata sa nu ma pontez deloc, ca si cum nu am venit la munca si nu mi-am facut norma, rezultand mai putine ore platite in luna Aprilie.
Doresc sa aflu o parere de la o persoana care cunoaste legislatia muncii sau care are experienta cu asa ceva. Are angajatorul meu dreptul sa faca ceea ce am explicat mai sus?

Va multumesc anticipat.