avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate alinoana

Activitate alinoana

Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine.
mama accepta succesiunea si poate face in aceeasi zi si un act autentic translativ, mai exact donatie catre noi, copii?
datoria se achita, insa dl executor nu doreste sa o primeasca pe mama mea in audienta.Nici macar nu putem afla care este suma pe care o mai datoram.

Va multumesc, pentru intelegere,
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Va multumesc pentru raspuns,
Dar daca la succesiune sunt prezente urmatoarele persoane:
matusa si copii care vor doar bani si un teren;
mama care nu vrea nimic
eu si fratele meu;
Nu se poate face act de mostenitor pe urmatorul grad de rudenie, pentru a nu avea probleme cu banca?

Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns si in acelasi timp sa-mi iertati insistenta.suntem neinformati si nu avem cui sa cerem sfaturi.
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Va multumescu pentru raspuns.Va intreb intrucat exista niste probleme cu o banca si mama nu doreste sa piarda mostenirea, intrucat a existat un act de executarea silita.
De asemenea la dl notar va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa facem schite cadastrale semnate de catre oficiul de cadastru sau doar de catre inginerul topograf impreuna cu stampila.
Ar fi mai in regula daca am intabula terenurile pe defunct?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am urmatoare sitautie:Mama vrea sa dezbata taxa de sucesiune in urma decesului parintilor si al fratelui. Taxa se va dezbate impreuna cu matusa si cei 2 fii ai sai.
Va rog sa-mi spuneti daca mama poate renunta la succesiune, ca pamanturile sa le dobandim noi, copii ei, respectiv eu si fratele meu?
Mentionez ca matusa mea doreste un teren si o suma de bani din ceea ce se dezbate si noi suntem de acord. Dar incercam sa gasim o solutie ca mama sa ne lase noua terenurile fara sa mai facem acte de vanzare-cumparare.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns,
Multumesc,