avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate silvian600

Activitate silvian600

Răspuns la discuția Executare Hotarare Judecatoreasca
Va multumesc pentru timpul dumneavoastra!
Răspuns la discuția Executare Hotarare Judecatoreasca
Multumesc pentru raspuns dar totusi, daca termenul de apel a fost depasit aceasta hotarare pe care o am nu este deja definitiva? Mi se poate elibera de la tribunal vreo dovada in sensul ca apelul a fost declarat in afara termenului?
Buna ziua,

Rog un sfat in urmatoarea situatie:

In data de 20.01.2016 s-a emis o hotarare judecatoreasca prin care am castigat niste drepturi in proces cu fostul angajatorul. Aceasta hotarare mi-a fost comunicata (am primit-o in cutia postala) in data de 07.04.2016 / pe plic data postei era 06.04.2016. Am intrebat daca celeilalte parti i s-a comunicat hotararea in aceeasi data si mi s-a raspuns ca "in principiu da...". Daca presupunem ca cealalta parte a primit hotararea in aceeasi data cu mine, va rog sa ma ajutati sa inteleg daca:

Termenul de apel a fost de 10 zile. Fara sa luam in calcul ziua in care s-a primit hot. si ultima zi in care se sfarseste termenul, calculez ca termenul de apel a expirat in data de 18.04.2016. Totusi cealalta parte a declarat apel in data de 19.04.2016 si acesta apare ca a fost inregistrat in data de 20.04.2016.
Conform art.416 :"punctul 2. hotararea devine definitiva la data expirării termenului de apel" nu rezulta ca hotararea pe care o am deja a devenit definitiva in data de 18.04.2016?
Daca acestea sunt adevarate, pot pune in executare aceasta hotarare sau mai trebuie sa astept sa se judece apelul?
Răspuns la discuția Apel considerat tardiv?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Cand am sunat la tribunal mi s-a spus ca hotararea a fost comunicata in aceeasi data.
Se poate o parere despre cat ar dura procedurile la Curtea de a Apel Bucuresti, in cat timp se vor pronunta asupra tardivitatii?
Cele 15 zile ce ar insemna termenul de punere in aplicare a hotararii sunt afectate de timpul pe care dosarul il petrece la curtea de apel?
Daca maine expira cele 15 zile de la data comunicarii in care angajatorul ar fi trebuit sa respecte hotararea, am dreptul sa depun plangere penala? Avand in vedere ca a depus apel dar acesta este tardiv? Bineinteles inteleg ca nu s-a pronunat asupra tardivitatii, dar as dori sa stiu cand as putea depune plangerea penala si daca conditiile actuale imi dau acest drept.
Inca o data multumesc va tuturor pentru timpul pe care il acordati in astfel de consilieri.
Buna ziua,

In data de 07.04.2016 s-a comunicat hot.jud. din 01.2016 iar cealalta parte a depus apel in 19.04.2016. Prin hotararea emisa am castigat niste drepturi de la angajator si a avut termen de apel 10 zile. Stiu ca nu se calculeaza prima zi si ultima dar nu este totusi tardiv depus in 19.04.2016?
Va multumesc.