avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate gcristina100

Activitate gcristina100

Buna ziua! Parintii mei au intr-o localitate din judetul Galati un de teren in extravilan, cu destinatia de teren arabil, cu o suprafata de 1600 mp (16 ari).In ultimii 3 ani o asociatie agricola (nu stiu sigur daca are titlul de asociatie) din comuna lucreaza acest teren fara acordul parintilor mei, nepunandu-se problema de vreun contract de arenda sau altceva asemanator.Am luat legatura cu unul din membrii asociatiei, cerandu-le sa nu mai lucreze terenul, si sa ii despagubeasca pe parintii mei pentru cei 3 ani in care a lucrat terenul cu suma de 500 de lei.Evident nu am putut discuta foarte mult cu acest individ care mi-a transmis in mod raspicat ca "mai mult decat sfaturi primesc de la el", si chiar a devenit violent asa ca le-am sugerat parintilor sa il actioneze, vazand ca rezolvarea pe cale amiabila nu este posibila,Acum intrebarea mea pentru dumneavoastra este urmatoarea: neavand alte dovezi, in afara de martori (doar niste poze facute cu cultura din aceasta toamna) care sa dovedeasca faptul ca el a lucrat pamantul, ce sanse de castig am avea intr-un proces? (intreb acest lucru deoarece acest individ, atunci cand l-am amenintat cu judecata mi-a spus : "du-te si da-ma in judecata..sa vad eu cum dovedesti ca eu ti-am lucrat pamantul"),Nu as vrea sa incep un proces si sa cheltui niste bani inutil.De asemenea in cazul in care as deschide procesul, pe langa cheltuieli de judecata, ce suma as putea sa cer despagubire?
Buna ziua!Tatal meu in varsta de 59 de ani a suferit in 2015 un accident vascular la cap.De atunci a inceput sa aiba probleme psihice.La inceput era depresiv,nu vorbea mai cu nimeni,avea ganduri sinucigase.A fost internat la Spitalul de Psihiatrie din Galati si sub tratament a inceput usor usor sa fie mai bine.Intre timp a mai fost internat si la Spitalul Judetean tot la sectia de psihiatrie, si la fel era mai binisor.Problema a inceput cam din luna ianuarie a acestui an cand el a refuzat sa isi mai ia pastilele pentru problemele psihice.A inceput sa se comporte ciudat sa spuna fel de fel de aberatii cum ca el a fost prost pana acum si acum s-a desteptat si ca noi (eu , mama si celalat frate ) urmarim sa ii luam averea si avem scopuri ascunse,a inceput sa imprumute bani de pe la rude,fara sa spuna nimic si sa umble mereu cu actele de la casa la el;daca il intrebam ceva se enerveaza si spune ca nu e treaba noastra.Mai nou vrea sa isi faca rata pentru a cumpara o masina noua cu toate ca are probleme cu vederea..Nu stim ce sa mai facem cu el..am incercat sa vorbim frumos sa ii explicam..nimic...cand aude de luat pastilele de probleme psihice sau de mers la spital la psihiatrie turbeaza, devine violent..Si ca lucrurile sa fie si mai complicatele,fratele lui,cel care il alimenteaza cu tot felul de idei cum ca noi vrem sa il bagam "la nebuni" si sa scapam de el, cunoscand un doctor si cu ajutorul unei spagi i-a scos o hartie tatalui meu precum ca nu are tulburari de comportament,cu toate ca noi avem toate iesirile din spital care spun altceva.Din cate stim la noi in tara legile ce privesc bolnavii psihici sunt foarte prost facute si nu stiu ce putem face.Mama a fost la medicul de familie si l-a informat ca tata nu isi ia pastiele si ca a devenit violent iar el a raspuns ca nu se poate face nimic si a sfatuit-o pe mama " sa se dea din calea lui cand se enerveaza".Asa ca va rog ajutati-ma cu un sfat...Unde ar trebui sa merg sau cui sa ma adresez?
Daca mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile ,il pot recupera mai repede de expirare celor 45 de zile( 30 + 15 zile dovada) in cazul in care parasesc tara? Pe langa faptul ca imi trebuie in strainatate, in Germania mai exact, nici nu are cine sa mi-l ridice de aici din tara si am citit ceva pe internet, cum ca as putea face o declaratie pe propria raspundere ca nu voi folosi permisul pana la expirarea celor 30 de zile.Tin sa mentionez faptul ca permisul mi-a fost suspendat la Barlad iar localitatea mea de domiciliu este Galati. Multumesc!