avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate DENISA021

Activitate DENISA021

S-a pus problema in felul urmator, daca de exemplu un salariat lucreaza din data de 01.04-20.04 si din data de 21.04 isi prezinta demisia cu preaviz dar el nu se prezinta la munca, vor sa ii scad acele 20 de zile din bani pe care ar trebui sa ii dau in perioada in care a lucrat.
Deci eu pentru cele 20 de zile de preaviz nu pot sa ii scad bani? Pentru ca asa doreste directorului firmei.
Va multumesc foarte mult.Partea cu decizia de imputare am inteles-o, mai am o neclaritate, daca eu pe dimisie scriu fara preaviz, cum incetez contractul? ii fac o convocare? Va intreb deoarece se intampla ca salariati sa plece si sa nu anunte astfel preavizul nu este efectuat, iar eu am fost sfatuita sa il convoc la sediul societatii pentru a rezolva problema. Va rog sa ma ajutati, chiar nu mai stiu cum sa procedez.
Buna ziua, am si eu nevoie urgent de un raspuns pentru a clarifica o situatie.Am un salariat care a plecat fara efectuarea celor 20 de zile lucratoare de preaviz, am vorbit cu el si a zis ca el nu doreste sa mai stea, acesta lucreaza intr-o tara straina si beneficiaza de diurna.Nu am aprobat demisia si am fost sfatuita sa ii fac convocare pe motiv ca lipseste in perioada preavizului plus o decizie de imputare pe suma care ar trebui sa o scad pentru cele 20 de zile de preaviz. Va rog sa imi spuneti daca acest lucru este legal si cum sa procedez.Multumesc