avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate Tschiesche

Activitate Tschiesche

Buna ziua,
doresc un raspuns legal la o intrebare concreta, determinata de o situatie concreta.Locuiesc in Germania din 2010, dar nu am renuntat la cartea de identitate si pasaportul de turist din motive care nu fac obiectul prezentei discutii. In martie 2016 m-am casatorit cu un cetatean german si, prin urmare, am decis stabilirea definitiva a domiciliului in Germania, ceea ce implica solicitarea pasaportului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate si renuntarea la actul de identitate romanesc/cartea de identitate. In acest sens m-am prezentat la Consulatul roman din München unde am depus documentele necesare inregistrarii in Romania a casatoriei incheiate in Germania. Acolo am aflat ca un nou certificat de casatorie, romanesc, va fi eliberat chiar de catre Consulat, acesta urmand a fi inregistrat la Oficiul de stare civila din localitatea mea de nastere, Constanta. Lucru destul de ciudat, doua certificate pentru aceiasi casatorie...Dar, unde e lege, e lege si gata. Problema mea este insa alta. Am aflat ca trebuie sa vin in Romania, unde sa solicit schimbarea cartii de identitate, pe noul nume, pentru ca apoi sa ma duc iar la consulat, unde sa renunt la aceasta si sa solicit noul pasaport, acela de cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Am intrebat, logic, de ce este nevoie de un nou act de identitate, la care oricum intentionez sa renunt? Nu este posibila eliberarea noului pasaport, avand la baza documentele legale, respectiv cele doua certificate de casatorie (german si romanesc), dovada de schimbare a numelui (emisa de organele competente germane) si dovada de domiciliu? De ce nu pot renunta direct la actualul act de identitate solicitand in acelasi timp pasaportul nou, cel de cetatean roman cu domiciliul in strainatate? Raspunsul a fost: pentru ca nu se poate! Ca... e interpretabil.
Ma puteti ajuta cu un raspuns competent, eventual cu indicarea temeiului legal? Sigur, ar fi de evitat un drum de 2000 de km, numai pentru a obtine un document la care intentionez sa renunt in saptamana urmatoare eliberarii lui.
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.