avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate stefzsv

Activitate stefzsv

Buna ziua,
Anul trecut, din cauza faptului ca eu nu puteam lua credit imobiliar, m-au ajutat parintii si l-au luat pe numele lor, doar ca si apartamentul e tot pe numele lor. De la inceput si pana in prezent eu am suportat toate cheltuielile cu acest credit. Acum, ma intereseaza sa trec atat creditul cat si apartamentul pe mine si sotia mea. Mentionez ca mai am un frate care nu ar avea nici o pretentie. In aceasta situatie cum ar fi cel mai ok sa procedez? Act de V/C sau donatie?

In cazul donatiei:
1. Fratele meu ar putea declara oficial la notar ca nu are nici o pretentie si ulterior sa nu poata fi atacata donatia in nici un fel?
2. Devine si sotia mea proprietar, sau doar eu voi fi proprietarul ?

In cazul V/C:
3. Va trebui sa le pun in cont parintilor banii care au fost platiti pana acum pe apartament? (rate + avans, desi neoficial acesti bani au fost platiti de catre mine)

Multumesc!
Buna seara. Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Acum 2 ani, inainte de a ma casatori am achizionat un apartament prin programul Prima Casa cu TVA de 5%. Intre timp am reusit sa platesc creditul pentru apartament, iar acum dorim sa mai achizionam inca un apartament. In cazul in care creditul va fi luat de sotie, se poate beneficia din nou de TVA de 5% ?