avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin1208

Activitate cosmin1208

Buna ziua!

Am o nelamurire cu privire la impozitarea tichetelor cadou.

Speta este urmatoarea:
Compania la care lucrez a primit tichete cadou in valoare de 7000 lei (10 lei per tichet) de la o alta companie partenera, in scopul bonusarii pentru relatiile comerciale avute pe anumite proiecte..
Aceste tichete au venit cu factura cu valoare totala 0 lei (pe factura apar 700 bucati tichete cu valoare 10 lei, sumarizand 7000 lei - iar o linie mai jos apare suma -7000 lei, precizandu-se discount 100%)

Intrebarea vine in contextul ca firma la care lucrez doreste sa aloce aceste tichete catre 2-3 angajati si doresc sa stiu daca se percep taxe si care este procentajul acestora?

Mentionez ca firma care le-a acordat a platit taxele sociale asociate acestora, deci ma astept ca beneficiarul sa nu mai fie impozitat, corect?

Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc pentru informatii!

Ca sa raspund la intrebarea dvs, reducerea programului de munca de la 5 zile/saptamana la 4 zile/saptamana este din motive economice pe perioada nedeterminata (se va semna un act aditional cu fiecare angajat), desi neoficial (s-a transmis pe cale verbala) aceasta reducere a programului de munca ar fi pentru 5 luni de zile, urmand ca apoi sa se revina la normal.

Ideea este ca firma va avea activitate 5 zile/saptamana, o parte din angajati nu vor lucra luni, iar celalta parte nu vor lucra vineri, asigurandu-se astfel continuitatea programului de 5 zile / sapt (aici rectific mesajul meu anterior in care spuneam ca firma nu va lucra vineri),

Intrebarea mea este daca aceasta reducere a programului influenteaza stagiul de cotizare sau nu? Daca nu, atunci este in regula, dar daca il influenteaza, nu inteleg de ce nu reduc doar salariile cu 20% si angajatii sa vina la serviciu 5 zile / saptamana, pentru ca reducerea costurilor este aceiasi (ca valoare/suma cuantificata) sau gresesc?

Influenteaza numarul de zile de concediu pe care angajatul le are conform codului muncii?


Multumesc!
Cosmin
Buna ziua,

Am intrebare legata de o masura care se va aplica in cadrul firmei unde lucrez, si anume: incepand cu luna viitoare toti angajatii vor suferi o diminuare a programului de lucru de la 5 zile/saptamana la 4 zile/saptamana si in consecinta a salariului (inteleg ca la ITM se va bloca ziua de vineri a fiecarei saptamani).
Ma intereseaza sa stiu ce impact are aceasta masura asupra vechimii in munca/stagiului de pensionare (contributia va scadea clar)?

Nu imi este clar daca efectul este acelasi daca s-ar scade numarul de zile lucrate pe saptamana de la 5 la 4 sau , ca alternativa, daca s-ar reduce programul de la 8 ore/zi la 6 ore/zi, muncind 5 zile /saptamana (practic ai acelasi nr de ore lucrate si acelasi salariu in ambele variante) - adica, care din cele doua variante afecteaza mai putin stagiul de pensie/vechimea?


Multumesc,
Cosmin