avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate nicky63

Activitate nicky63

Am sesizat : Casa Județeană Vâlcea, Casa Națională de Pensii, Președintele Casei Naționale de Pensii și pe Ministrul Muncii. Acum aștept răspunsurile. În caz contrar sunt hotărât să fac Plângere Penală pentru abuz în serviciu.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza CNPP in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Cel mai probabil se asteapta instructiuni de aplicare.

Art.517,alin.4 din NCPC a fost completat și modificat prin Legea 310/2018,prin care s-a scos doar pentru instanțele de judecată. Noua formulare: este obligatorie din momentul publicării în Monitorul Oficial. Deci?

Cornel Vasile a scris:

Decizia ICCJ este obligatorie pentru instante nu pentru institutiile publice care trebuie actionate in instanta.

Bună ziua. În data de 13.03.2023 ICCJ s-a pronunțat favorabil,prin RIL, în privința Legii197/2021 și a statuat recunoașterea, ope legis, a activităților desfășurate în prevederile art.30, alin.1, litera i, din Legea 263/2010 ca fiind încadrate în condiții speciale de muncă,așa cum a fost completată și modificată de Legea 197/2021. ICCJ a publicat în Monitorul Oficial al României la nr.371/02.05.2023 considerentele și motivarea Deciziei. Decizia ICCJ este obligatorie conform art. 517,alin.4,erga omnes,așa cum a fost completat de Legea 310/2018. Cu toate acestea angajatorii și Casele de Pensii refuză punerea în aplicare a acestei Decizii a ICCJ. Ce se poate face în acest caz? Cine îi poate obliga să intre în NORMALITATE și LEGALITATE? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Știam asta. Problema pe care nu o știu mulți este că nu se dorește aplicarea legii 197/2021 datorită impactului bugetar( ordine de sus). Nu-i nicio problemă, se rezolvă în justiție. În răspunsul primit de la CNPP( dintre cele vreo șase câte am primit, toate diferite) mi se spune că nu se poate asimila gr.1 cu condiții speciale. Eronat!!! La art.158 din Legea 263/2010 se prevede cum este asimilată gr.1 cu condiții speciale.
Bună ziua. Dacă mi se recalculează pensie în baza Legii 197/2021 (pentru stagiul complet de cotizare de 25 ani, eu având în octombrie 2018 ,data ieșirii la pensie pentru limită de vârstă, stagiul complet de cotizare de 35 ani) aceasta se face din data depunerii cererii sau se emite o nouă decizie care o va înlocui pe cea din 2018( practic recalculare din octombrie 2018)? Mulțumesc frumos anticipat pentru răspuns. Toate cele bune și sănătate maximă.
Răspuns la discuția Prevederi preaviz
Ok,am inteles. Va multumesc de raspunsuri foarte concrete si la obiect.Si pentru intelegere pentru erorile comise.Multa sanatate!
Răspuns la discuția Prevederi preaviz
Multumesc de raspuns.Deci mi se calculeaza zilele lucratoare ca si personal de zi(5 zile pe saptamana)chiar daca eu mi-am urmat graficul de tura(cu alte cuvinte am lucrat dupa un grafic de tura aprobat pe unitate)?
Răspuns la discuția Prevederi preaviz
Imi cer mii de scuze ca poate am omis sa va spun ca eu lucrez in tura si in iulie am lucrat 3 zile conform prevederii ca pot lucra in continuare pe tura pe care am lucrat(deci cele 20 zile lucratoare trebuie sa mi se calculeze conform graficului de tura aprobat pe societate),ca si in luna august in care am lucrat efectiv conform aceluiasi grafic.Si atunci vine intrebarea de unde inca o zi in plus?Cand pe 18.08.2016 de la personal mi s-a zis ca ultima zi lucratoare este 26.08.2016.
Răspuns la discuția Prevederi preaviz
Scuze, aveti dreptate 29.07.2016 semnat preaviz.Mea culpa de vina tot stresul asta.Inca o data va cer mii de scuze de erori.Multumesc de intelegere!
Răspuns la discuția Prevederi preaviz
Multumesc de raspunsul prompt ca intotdeauna.Prima zi a fost 29.07.2016,eu semnand preavizul de concediere(notificarea pe 28.07.2016) si conform graficului de munca aprobat pe societate si confirmat saptamana trecuta(pe data de 18.08.2016)cand am completat o parte din fisa de lichidare,ultima zi de preaviz era 26.08.2016 si mi s-a spus ca,deoarece 27 si 28 sunt zile nelucratoare voi primi decizia de concediere pe data de 29.08.2016,adica luni.Azi cand am sunat la resurse umane cu rugamintea ca luni 29.08.2016 sa-mi elibereze,odata cu decizia de concediere, si celelalte acte necesare la somaj mi s-a spus ca trebuie sa vin dupa acte marti 30.08.2016 deoarece mi s-a calculat gresit preavizul de concediere si mi s-a mai dat o zi in plus.Reamintesc ca in previz se specifica clar 20 zile lucratoare. Pe data de 18.08.201 am primit un alt aditional sa-l semnez,dar in care se reduc salariile compensatorii de la 12 la 6 salarii compensatorii, a zilelor de concediu,a sumei de transport de la 100 la 70 lei si a faptului ca nu se mai acorda sporul de fidelitate(fata de aditionalul semnat si de mine in 30.05.2016).Fara alta mentionare cu preavizul si pe care am refuzat sa-l semnez.Scuze ca revin cu alta informatie esntiala:aditionalul nou,depre care fac referire ca l-am primit in 18.08.2016,l-au primit toti angajatii si cei ce au fost concediati,dar si cei ca raman.