avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate mobinstal

Activitate mobinstal

buna dimineata, avand in vedere ca termenul legal de 30 de zile a trecut de mult timp - si nu avem nici o notificare trimisa - eu stiam ca se considera proiectul autorizat . da, probabil ca vom actiona primaria in instanta sa le solicitam daune pe masura ! nu mai comentez modul in care a reactionat angajata care se “ocupa” de proiect. Oameni mizerabili care abuzeaza de pozitia lor si profita de rabdarea si amabilitatea noastra
multumesc
Daca primaria nu elibereaza autorizatia de constructie in 30 de zile de la depunerea proiectului ( au trecut peste 60zile) si nici nu primim notificari sau mailuri cu privire la anumite neregului - pe site ul lor scrie ca este….in lucru ( !!!!) putem considera ca raspunsul este favorabil noua sau ce ar trebui sa facem?

multumim foarte mult
Doamne ajuta sa si raspunda !!!! La telefon nu raspunde nimeni - asta e Constanta!!!!
Poate primaria sa nu elibereze autorizatia de constructie pentruca in certificatul de urbanism s.a cerut 150m2 iar in proiect sunt 140m2 ( plus terasa si balcon acoperite) ?
Noi credem ca acum inventeaza motive pentruca au trecut peste 50 zile de la depunerea documentelor pentru autorizare .
Ce ar trebui sa facem? Mentionez ca solicitarea corectiei a fost facuta telefonic - am sunat sa intrebam de autorizatie - nu in scris!

multumesc mult
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
La un export de case pe str lemn ( cu montaj acolo) , in ce situatii se plateste TVA de catre Beneficiar?
Multumesc foarte mult
Răspuns la discuția Registrul unic de control
Multumesc pentru raspuns! Sincer, din lege nu inteleg cum functioneaza mica intelegere! La ce ma refer? Daca eu merg la o autoritate cu registrul si in acest timp la sediu vine alta autoritate si imi cere registrul.....eu nu il am .....ce fac? nu platesc amenda la primii platesc la ceilalti? Sincer , logic ar fi ca acest registru sa fie doar la sediu! Acolo se completeaza fara alte complicatii !!!! Nu credeti?
Registrul unic de control se pastreaza si completeaza doar la sediu sau se poate duce la sediul autoritatilor aflate in control?
multumesc
Buna ziua,
Am depus documentele pentru obtinerea autorizatiei de functionare in luna ianuarie - Sector 1- si in 18 februarie s.au implinit cele 30 de zile ! Pana la declararea Starii de urgenta nu am primit nici un raspuns si nici dupa ! pana in acest moment, nu am primit nimic dar am inteles ca mai trebuia sa semneze arhitectul sef si primarul de sector!
Nimeni nu raspunde la telefon si sincer, nu pot astepta la infinit!
Stiam ca daca dupa 30 de zile autoritatile nu au raspuns si nici nu au trimis obiectiuni , documentul se considera aprobat ! Mai este de actualitate?
multumesc mult
buna ziua

am un control de la OPC pentru o reclamatie a unui client pentru nerespectarea termenului contractual!
pe scurt : am incheiat un contract cu un client pentru a realiza structura unei case pe str lemn . un termen de 8 saptamani pentru realizare si montaj din momentul realizarii proiectului. totul trebuia sa fie ok dar pe parcursul executiei , clientul a modificat proiectul - compartimentari interioare - si proiectul a depasit timpul calculat de noi pentru executie! Contractul era doar pentru executie - din momentul finalizarii proiectului si autorizarii acestuia! Noi nu am gresit cu nimic ca si termen dar cei de la OPC ne spun ca - sunt 8 saptamani de la semnare contract ! Trecand peste faptul ca noi nu am gresit cu nimic , I.am intrebat...unde prevede legea ca OPCul sa analizeze juridic un contract pentruca cine se ocupa de control nu are studii juridice si nici de constructii! Clientii respectivi au facturi restante de 1an!!!!! ( lucrarea a fost predata acum un an) dar OPCul tine cont doar ca au fost facturi platite in cea mai mare parte!!!! Multumesc
buna seara,

de multe ori , o discutie telefonica inregistrata , poate salva o situatie! in ce conditii se poate face acest lucru fara a incalca legislatia? trebuie sa anunt ca este convorbire inregistrata sau nu e necesar? ce se poate intampla daca nu anunt? pot folosi inregistrarea ca proba in instanta?
multumesc mult