avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate kosty40

Activitate kosty40

2 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu prea cred ca veti avea o rezolvare...Nu este vina lui ca s-au construit blocuri acolo...atata timp cat este hranit si nu a ranit pe nimeni ,nu prea aveti ce ii face ca latra noaptea...Asta este o problema a urbanizari....Plus ca nici nu sta in bloc ,ci la casa in aer liber...In afara de treaba neortodoxa ,slabe sanse....Eu am aceiasi problema ,stand la curte cu un vecin care il lasa liber noaptea si mai mananca si pasari din curti vecine....
Răspuns la discuția Auto SH
Incercati sa o înmatriculați pe Bulgaria și apoi pe România

simioana69 a scris:

Iti multumesc ptr raspuns, dar tipul are amenzi de vreo 5800 ron , plus sechestru pe inca 2 auto, ce este mai rau este faptul ca el dupa cele 6 luni trecute de cand mi a vandut mie masina inca nu s a inregistrat cu ea la finante si doar i am spus chestia , el merge bine mersi in germania dupa masini pe care le vinde prostilor ca mine iar eu stau cu masina in fata blocului . Cand am vb ultima oara cu el mi a zis ca el nu are timp de pierdut pe la finante ca are alte lucruri de afcut . Ca sa vezi ce conationali avem :thumbdown:

Nu este chiar așa de simplu de obținut curatela,mai trebuie sa i vadă și cei de la medicină legală care sunt foarte greu de mișcat domni de acolo.
Trebuie să vedeți când fac comisii și să o duceți pe mama la comisie,ei nu se deplasează
Nici instanta nu îi poate face să meargă să vadă starea mamei
Contactați un avocat ,este mai bine așa și va poate ajuta daca nu va descurcati
Am trecut și eu prin asta
Și eu am primit în urma cu 2 ani tot la fel un plic cu mașina mea pe care o vândusem,Tot din Austria,dar mi se preciza că a depășit viteza fiind surprinsă de o camera radar cu n km pe oră și locația era Viena și nr la mașină și tipul mașini.
Am completat cu datele cumpărătorului și am retrimis in plicul cu adresa lor ,plic care îmi fusese trimis chiar de ei în celălalt plic.Am mers apoi și la poliție și l-am reclamat și pe cumpărător că nu a înscris mașină.Aveam și contract de vânzare .Și de atunci nu a mai venit nimic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate face și după un an cererea de acceptare a moșteniri daca nu s-a facut succesiunea...Cu cât mai repede ,cu atât mai bine pentru fiica dumneavoastră...
Dacă știți la ce notar vrea să facă succesiunea cumnata dumneavoastră,este bine chiar acolo sa o faceți

Mergi la starea civila ,faci o cerere și arăți legătură ta cu bunici ,adică certificat de naștere al tău,de deces al tatălui ...Este foarte simplu
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poți să îi faci un act temporar ,adică pe 1 an ...Și eu am ajutat pe cineva care nu mai are locuință în România și îi trebuia să își scoată vechimea în munca ,dar nu reușea că nu mai avea CI valabil...
Sora vitrega cu alt nume
Am o sora vitrega dupa tata,care nu a avut numele lui trecut pe certificat de nastere ,dar a fost recunoscuta in instanta si careia i-a platit platit pensie alimentara.Mama ei nu a dorit sa ii poarte numele .
Are drept la mostenire dupa tata?
Am o problema mai dificila as spune
In 2016 am fost cu masina in UK si pentru ca nu am declarat ca am mai multe cartuse de tigari la vama mi-a fost confiscata masina si mi-au dat un act prin care se confirma confiscare
Problema este ca nu nu pot radia masina din circulatie nici dupa 7 ani desi ea figureaza scoasa din circulatie(radiata) pentru ca nu s-a mai facut ITP si nici asigurare.Politia nu vrea sa elibereze adeverinta de scoatere din circulatie deoarece in actele din Anglia scrie doar confiscare desi ea este scoasa din circulatie.Imi spun sa aduc din UK acte ca a fost distrusa sau ca este hotarare difinitiva,desi UK nu mai este in Uniunea Europeana si acolo exista alte modalitati foarte simplificate
Problema este ca nu stiu cum sa o scot de la impozit
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti de la cei care fac asigurari unde s-a facut asigurarea si la ce
societate ca va poate furniza fiind pe numele dumneavoastra.Daca spune-ti ca mai aveti actele de vanzare puteti solicita contravaloarea asigurari si asa il lasati fara asigurare si nu va mai poate veni pe numele dumneavoastra.Se poate afla si cine a condus masina in momentul accidentului.Daca cautati o veti gasi