avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate swarowski

Activitate swarowski

In ce conditii se poate prelungi un preaviz in cazul demisiei la cererea angajatului? Motivul invocat de angajator a fost ca cele 20 de zile conform CIM nu acopera perioada de predare a activitatii.
Buna ziua. Un sfat as vrea daca se poate. Sunt noua angajata de o luna si ieri am primit un apel de la managerul zonal. Ce s-a intamplat? In dimineata zilei de ieri a fost setata o sedinta cu angajatii anuntata pe whatsapp. Eu nu folosesc aceasta aplicatie dar am fost informata verbal de alti colegi. Din pacate ora si ziua ptr sedinta nu pica bine ptr mine ptr ca aveam altele programate, fiind din timpul meu liber,deci nu aveam cum sa ma prezint.Dar am cautat nr de tel al managerului de zona sa o informez de absenta mea. Ulterior am uitat sa o sun fiind ocupata cu altele, am primit apel de la dansa in dupa amiaza aceleasi zile. Discutia a fost taioasa si mi-a adus jigniri spunand ca imi va desface contractul de munca.Apoi mi-a cerut sa ne gasim imediat sa putem sta de vorba dar i-am spus ca sunt plecata cu alte interese fiind in timpul meu liber,ziua de ieri find zi libera in programul meu. Cand a auzit asta s-a enervat si mai mult spunandu-mi ca e dovada de lipsa interes a locului de munca si nu are chef sa munceasca cu oameni ca mine plus ca nu accept sa fac part din grupul de whatsapp creat de dansa. Ulterior dupa aprox. o ora am incercat sa o sun in ideea de a ne intalni sacrificand din timpul meu si a refuzat sa imi raspunda, ba mai mult imi deschidea apelurile si le inchidea imediat fara a vorbi. va rog sa ma indrumati, ce as putea sa fac in cazul asta? Unde scrie ca sunt obligata sa am whatsapp ptr a nu mi se desface contractul de munca? Cine ii da ei dreptul sa ma jigneasca la modul asta ?
Răspuns la discuția violare de domiciliu
proprietarul spune ca mai sunt bani de platit, chirie,intretinere etc.dar s-a achitat tot.de aici amenintarea.
Răspuns la discuția violare de domiciliu
ok.multumesc.
Buna ziua, ma poate elucida cineva cum poate fi acuzata o persoana de violare de domiciliu dupa ce a stat in chirie o perioada fara contract de inchiriere? Contract nu s-a incheiat ptr ca nu asta si-a dorit proprietarul, si nici pe timpul sederii nu au fost probleme in casa intre proprietar si chirias, la fel chiriasul si-a platit toate datoriile la timp. Chiriasul nu ma sta acolo, dar proprietarul nefiind de acord cu plecarea lui a inceput sa il amentinte ca il acuza de violare de domiciliu ptr faptul ca nici nu l-a anuntat ca intentioneaza sa plece. Cum poate fi dovedit legal o asemenea acuzare? Sau daca fostul chirias va putea avea probleme cu fostul proprietar....!?Va multumesc!
Răspuns la discuția Cheltuieli intretinere
Administratora m-a anuntat verbal ca am la dispozitie 30 de zile de platit din momentul afisarii la avizier desi eu vad ca nu e asa. Un ex. concret este urmatorul: am fost la cotineata ei de sub scara unde are ea scaunul si masa,locul de munca adica, sa o intreb cand afiseaza pe Luna Feb.Mi-a spus ca pe 15 Martie iar pe 20 Inca nu era afisat. Pe 21 a aparut cu inscrisul datei de 15.03. data afisarii.termen de plata pana pe 4.04. cum se poate asa ceva? Am platit pana acum pana in 30 de zile si nu mi-a scazut debitul uneori.aparea pe urmat. luna plus penalitati.Concret va rog, ca nu mai am putetea sa ma cert cu ea, pot sa fac ceva pe cale legala daca nu am contract de Inchiriere? O plangere la tribunal ,poate, nu stiu.
Răspuns la discuția Cheltuieli intretinere
Multumesc mult ptr raspunsuri,desi nu am mai intrat pe aici sa revin cu informatii. Lucrurile nu stau chiar asa de bine nici la ora actuala. As vrea daca nu cer prea mult sa ma mai ajutati si cu alte informatii. Lunile trec si suma devine tot mai mare desi eu platesc ceea ce am consumat. Vreau sa mentionez ca nu am contract de Inchiriere cu proprietarul,daca plec si il las cu problemele lui, patesc ceva?
Răspuns la discuția Cheltuieli intretinere
Ceva luni inseamna nu mai mult de jumatate de an. Nu am dus apometrele ptr ca nu am stiut eu nelocuind in Romania de mica. Am observat suma mare la intretinere din luna imediat urmatoare unde, spune administratora, a calculat diferenta contoarelor de la ultima citire pana la momentul in care le-am adus eu . Lunile in care eu am inchiriat si nu am dus apometrele plus lunile de dinainte sa fiu chirias unde nici chiriasul de dinaintea mea nu le-a dus. Pot sa ii cer justificare ,o hartie sa imi arate ce si cum s-a calculat si ptr cate luni?Legal imi poate da? E obligata de lege?
Am o nelamurire.sunt chirias de ceva luni si in primele 3 luni nu am dus apometrele etc, doar din luna a patra .Mai tarziu am vazut cheltuielile la intretinere f mari.administratora s-a justificat ca suma reprez. cheltuielile restante recalculate cand nu s-a adus apometrele si din lunile in care Eu nu eram chirias. Ce pot face din punct de vedere legal sa nu achit ceva ce nu am consumat. Va multumesc!
Răspuns la discuția Avans salariu 6 luni
trandafir2 a scris:

@diana_irena,
poate fi creditat salariatul de catre societate, urmand ca mai apoi, in acte, sa fie restituit creditul din salariul cuvenit? Cu alte cuvinte, asa zisul avans sa fie luat sub forma de credit. Ce parere aveti?


o situatie asemanatoare am avut si eu cu ceva ani in urma unde angajatorul mi-a propus salarii in avans ptr a-mi rezolva anumite probleme mentionand ceva de genul "credite", nuimi aduc bine aminte ptr ca s-a intamplat cu 9 ani in urma. Mentioez ca nu s-a intamplat ptr ca am refuzat, dar ce-i drept se pare ca exista un asa avans.