avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate cureleaf

Activitate cureleaf

freeelis a scris:

Intr-adevar, o decizie greu de luat .. daca se ia decizia de a semna cu firma partenera. ar trebui ca atat c.i.m. nou , cat si incetarea celui vechie sa se fac cu aceeasi data ... in acest caz, care este optiunea angajatorului cu privire la anumite drepturi banesti?

Daca semneaza cu firma partenera atunci firma V le ofera o compensare baneasca de 50% din salariu. Cativa angajati au spus ca sunt de acord sa renunte la contractul cu firma V si sa semneze cu firma partenera dar firma V sa le dea un document din care sa reiasa ca au oferit acea compensare. Bineinteles ca firma V a refuzat motivand ca ei dau acei bani benevol si nu au obligatii in acest sens sa ofere hartii sau altceva.
freeelis


Pai tocmai aici este problema ca daca am fi siguri ca este totul legal ar semna momentan cu firma partenera pana gaseste altceva mai bun, dar daca nu este legal nu ar accepta sa semneze si am ataca in justitie decizia de concediere.
O decizie greu de luat, trebuie sa mergem la un avocat specializat pe codul muncii.
Buna ziua,
Doresc sa aflu un raspuns clar si bine argumentat pentru ca simt ca sotia mea nu mai pot duce stresul din cauza unei probabile concedieri nelegale (consider eu).
sotia mea lucreaza in prezent la o comapanie de telefonie, sa i zicem V.
In compania in care lucreaza, pe acelasi tip de functie, sunt doua tipuri de slariati si anume unii ai firmei V si altii ai unei firme partenere. Cei de la firma partenera au salarii mai mici si nu au parte de aceleasi beneficii ca si salariatii firmei V, desi presteaza aceeasi munca (bonuri de masa, asigurare de viata, asigurare medicala privata).
Acum o saptamana a venit un zvon ca s a inceput o campanie de intimidare a angajatilor V, mai precis ca datorita efectelor crizei si a profitului mai mic obtinut de firma V, se doreste ca toti angajatii de la primul nivel sa ii preia firma partenera. Ca optiuni li s a spus ca ar fi bine sa aleaga sa semneze cu firma partenera si isi vor pastra salariile dar pierd beneficiile (vor avea salarii mai mari decat angajatii mai vechi ai firmei partenere), sau se desface contractul amiabil si le va da 3 salarii compensatoare SAU CONCEDIEREA DATORITA RESTRUCTURARII si anume desfiintarea posturilor. Este posibil asa ceva?
Ii pune sa semneze cu firma partenera si vor lucra pe aceleasi functii!
Daca dau functiile de consultant relatii cu clientii firmei partenere inseamna ca firma V le a desfiintat?
Explicatia de la un manager, e adevarat unul mai mic si probabil mai putin pregatit , a fost urmatoarea: este spre binele vostru (al angajatilor firmei V) ca asa veti fi motivati sa lucrati mai bine si sa reveniti ca angajati ai firmei V.
Va multumesc!
buna ziua,
pe data de 05 08 2011 am primit un proces verbal prin care mi se comunica ca in data de 30.01.2011 am circulat fara rovineta, drept urmare mi s a intocmit un pv si mi s a stabilit o amenda de 125 ron si mai mult sa achit si un tarif de despagubire.
Eu am cumparat rovineta pe un an in luna septembrie 2010 din vama cand am adus masina. In decembrie am inscris o iar in februarie am si platit schimbarea de numar.
Eu consider ca este nedreapta plata despagubirii deoarece masina avea rovineta.
Daca ii schimbi numarul de inmatriculare al masinii nu inseamna ca am schimbat masina efectiv iar rovineta se plateste pentru masina nu pentru un numar de inmatriculare.
Pot face ceva sa nu platesc tariful de despagubire?
Buna ziua!
Bunica sotului meu vrea sa ne vanda ternul si casa ei dar nu detine titlu de proprietate asupra casei si terenului respectiv.
In momentul de fata ea are o adeverinta (COPIE) din data de 1.08.2001 prin care "i s a stabilit dreptul de proprietate pentru o suprafata de 1,03 ha in tabelul de anexa nr 2a la pozitia nr 37 afisate public intocmite conform regulamentului de aplicare a Legii fondului funciar.
Prezenta adeverinta constituie dovada dreptului dee proprietate asupra terenului pana la eliberarea titlului de proprietate si este valabila fara modificari sau stersaturi".
A mers la primarie prin luna iulie 2009 sa solicite eliberarea titlului de proprietate, Au venit de la primarie si au facut masuratori si cam atat. Cand a mers sa intrebe cum stau lucrurile i s a spus de la primarie ca nu poate sa ii dea titlul de proprietate ca nu au venit nu stiu ce documente de la consiliul judetean. Totul foarte vag.
Ce putem face noi in acest sens?
Dam in judecata primaria?