avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate rokambole

Activitate rokambole

foarte simplu. intocmiti o adresa prin care motivati problemele create de acea societate comerciala cu concluzia ca intelegeti sa va retrageti acordul ca aceasta societate sa-si mai desfasoare activitatea in acel imobil.
aceasta adresa impreuna cu o cerere o depuneti la ORC si mai departe e treaba ORC. SUcces
=D> aceasta este solutia corecta.Judectorul nu are voie sa nu primeasca cerere.
nu aveti nici un argument juridic; ceva de genul:
-procedura falimetului este necontencioasa, pe cind cea a actiunii in pretentii este contencioasa,
- prin respingerea cererii de faliment, si introducerea reconventionalei, are loc o transformare in actiune de drept comun,

Tot sustineti ca e inadminisibila, dar fara argumente juridice. Incercati sa ginditi: ce text de lege impiedica formularea unei reconventionale?? Eu nu am gasit nici unul, ba chiar Legea speciala face trimitere la C.p.civ. Si atunci va intreb , Domnilor juristi... cine imi interzice???
Pentru exercitiu am formulat o astfel de cerere la un tribunal in tara... sunt curios cum o interpreta si motiva judecatorul..
si de cind daca in legea speciala nu este prevazuta aceasta reglementare este interzisa??
judecata in procedura falimentului nu se completeaza cu normele generale ale Cpciv??
si daca e reconventionala cum sa o introduca lichidatorul???????????:((:((
Răspuns la discuția Divort cu motiv adulter
astazi nu mai are importanta din vina cui se deface casatoria. daca vreti va puteti balacari in instanta.....
Răspuns la discuția contract de inchiriere
bineinteles. acestea functioneaza ca entitati diferite, chiar daca au acelasi administrator sau actionari. Atentie la operatiunile contabile efectuate intre cele doua societati. sa nu fie o folosire abuziva a fondurilor uneia in folosul celeilalte
Răspuns la discuția inselaciune?
pai dragilor, cum nu este un contract?? atit timp cit partile si-au executat reciproc prestatiile,... CUm nu este acord de vointa?
categoric este vorba de inselaciune, faceti plingere penala.
daca locul de impact este spatele masinii D_v atunci condorm legii circulatiei conducatorul scuterului nu a respectat distanta legala si este singurul vinovat. nu are cum sa fie culpa comuna. aveti grija la procesul verbal de contraventie, si eventual il contestati in termen de 15 zile = mentiunile D-v la obiectiuni
Răspuns la discuția DISPERARE
si activitatea de recuperare are limitele ei. pentru activitatile descrise de Dv , recuperatorii pot fi sanctionati. trebuie sa va adresati potiei cu o plingere penala.
una este o actiune civila de pretentii care se deruleaza dupa regulile procesual-civile- si alta este santajul si amenintarea.
Răspuns la discuția Cea mai buna animatie
ice age un film de animatie =D>=D>pe care am avut rabdarea sa-l urmaresc cap coada si sa ma si distrez.