avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate adrag

Activitate adrag

Buna ziua,

Vizita celor de la Sect 2 la caminul unde e soacra-mea a fost facuta joia trecuta, dar nu am primit nici un fel de raspuns/evaluare de la ei.
In schimb cei de la Sect 4 ne-au trimis pur si simplu la plimbare inca de miercurea trecuta....
Buna ziua,

Din cauza degradarii starii psihice si fizice am fost nevoiti sa o internam pe soacra mea intr-un camin privat de batrani din sectorul 2.
Intrucat domiciliul ei este in sectorul 4, am depus dosarul pentru incadrarea in grad de handicap la Directia Generala de Asistenta Sociala Sector 4.
La depunerea dosarului, cu toate ca la dosar era deja o expertiza psihologica intocmita conform cerintelor legale, ni s-a cerut sa aducem o a doua expertiza psihologica completa. Dupa ce am adus si aceasta expertiza psihologica, ni s-a cerut sa aducem dovada ca este rezident al caminului de batrani din sectorul 2.
Dupa ce am adus toate documente suplimentare solicitate de DGASS4 am primit o instiintare prin care suntem informati ca soacra mea "fiind persoana netransportabila
Conform Ordinului 2298/2012 privind aprobarea pentru incadrarea in Procedurii cadru de evaluare a persoanelor adulte in vederea lncadrarii In grad si tip de handicap, ART.4 prevede ca Serviciul de Evaluare Complexa a Persoanelor Adulte cu Handicap parcurge In mod obligatoriu
urmatoarele domenii de specialitate:
a) evaluarea sociala, asigurata de asistenti sociali;
b) evaluarea medicala, asigurata de medici de specialitate;
c) evaluarea psihologica, asigurata de psihologi;
ART.5 (2) Prevede ca Serviciul de Evaluare Complexa a Persoanelor Adulte cu Handicap efectueaza evaluarea/reevaluarea complexa a adultului cu handicap, Ia sediul propriu sau Ia domiciliul persoanei
lntrucat In prezent, sunteti rezidenta in Centrul de batrani sector 2, Serviciul de Evaluare Complexa a Persoanelor Adulte cu Handicap sector 4, nu poate realiza evaluarile mai sus amintite, pentru a putea lnainta dosarul Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap sector 4 in vederea obtinerii certificatului de lncadrare In grad si tip de handicap.
In situatia in care va stabiliti resedinta in Sectorul 2, Bucuresti, dosarul clumneavoastra se va transmite spre solutionare catre Serviciul de Evaluare Complexa a Persoanelor Adulte cu Handicap din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului sector 2."
A doua zi dupa ce am primit aceasta instiintare de la DGASS4, am fost anuntati telefonic de cei de la Sectorul 2 ca in acea zi vor face evaluarea soacrei mele la Caminul de batrani unde se afla, evaluare care s-a si realizat de altfel.
Rog sa imi spuneti unde sa mergem si ce putem face acum? Sa retragem dosarul de la DGASS4 si sa il depunem la DGASS2? Ne-am gandit inclusiv sa transportam noi comisia Serviciului de Evaluare Complexa Persoane cu Handicap Sector 4 la caminul unde e acum soacra mea pentru a-i face evaluarea, dar cei de la DGASS4 nici nu vor sa stea de vorba cu noi.
In acest caz unde putem contesta faptul ca nici macar nu au analizat dosarul?
Multumesc anticipat.