avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate LucianNegoita

Activitate LucianNegoita

Buna ziua,

Situatie: Am cumparat luna trecuta o masina din 2005, din Romania (din Arad), dar pentru ca a fost inmatriculata prima oara inaintea taxei de timbru/de mediu sau cum s-o mai chema ea ..... cand am inmatriculat-o pe numele meu *(la Galati) a trebuit sa platesc taxa de mediu/timbru ..... sau cum s-o mai chema ea.
Acum, cunosc pe cineva la Arad care a putut sa inmatriculeze o masina cumparata in acelasi timp cu mine si dand statul in judecata inaintea inmatricularii, a obtinut o hotarare judecatoreasca pentru a inmatricula masina fara sa plateasca taxa, taxa care la el ajungea pe la 5000 euro.
Am intrebat si la mine in oras, la Galati, inainte de a o inmatricula daca pot face ceva asemanator pentru a nu plati taxa (la mine a fost vreo 1900 euro) si peste tot mi s-a spus ca nu se poate face asa ceva la Galati, fapt pentru care am platit taxa.

Intrebarea mea: se poate recupera taxa asta acum? Exista doar varianta aceea cu cererea la fisc si recuperarea banilor in 5 ani de zile, cate 20% / an? .... sau se poate da statul in judecata si sa primesti toti banii inapoi imediat? Avocatul celui pe care il cunosc la Arad (de care am spus mai sus) mi-a transmis ca se poate recupera taxa intr-o luna, dand statul in judecata, nemaifiind nevoie sa astept 5 ani pentru recuperarea banilor.

Va rog frumos sa imi elucidati si mie misterul/situatia de mai sus, pentru ca deja am impresia ca tara asta este impartita in 2: in vest-ul ei se poate si in est nu se poate. Oare nu sunt aceleasi legi peste tot?

In asteptarea unui raspuns, va multumesc.

Cu stima,
Lucian Negoita