avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate yo4bzc

Activitate yo4bzc

Răspuns la discuția IESIRE LA PENSIE
Buna ziua si va multumesc!!!!!Un translator sta pe santier!!!!!asta am facut in anii lucrati la SIDEX!!!!!Multumesc si scuze de deranj!!!!!!!Cu stima,IATAN DORIN
Răspuns la discuția IESIRE LA PENSIE
Buna ziua si va multumesc!!!!V-am raspuns acum mai multe zile, la intrebarile DVS dar nu am primit raspuns!!!!Deh, este perioada de vacanta!!!!!!Deci al facut CONTESTATIE la CASA DE PENSII GALATI si mi-au raspuns in 25 februarie ca s-a primit si sa astept raspuns!!!!!Dosarul a fost trimis la nu stiu ce COMISIE de la CASA DE PENSII BUCURESTI!!!!De ce nu se rezolva la GL?in BUCURESTI cred ca sunt sute de mii de cazuri!!!!de ce nu la GL?din incompetenta? Am aceasta intrebare: lagea spune ca stagiul de COTIZARE trebuie sa fie intre 15 si 35 de ani!!!!!nu am nici 15 dar nici 35!!!!!Am 32 si 6 luni!!!!!Am 59 de ani, voi face 60 in 4 octombrie!!!!!!Anul trecut am fost chemat de cei din SIDEX sa-mi iau DOSARUL DE PENSIONARE!!!!!Mi-au spus ca ies la 59 deoarece am grupa 1!!!!Astfel in perioada 1977-1980 mi s-a acordat GRUPA 1 cu 100% ,iar din 1980 pana in 2002 cand am plecat cu OG ,mi s-a acordat GRUPA 1 CU 50%!!!!!Cei de la CASA nu mi-au recunoscut perioada dupa 1980 pana in 2002 cand am plecat!!!!Am facut CONTESTATIE, la care am atasat o copie a HOTARARII CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE SIDEX,in care GRUPA 1 CU 50% este prevazuta pentru functiile ocupate de mine dupa 1980!!!!!!Am inaintat CONTESTATIA si din februarie astept!!!!!!!!INTREBARE: se poate iesi si cu STAGIUL de 32 de ani si 6 luni?Va multumesc din suflet!!!!!Cu stima si consideratie,IATAN DORIN din GALATI.
Răspuns la discuția IESIRE LA PENSIE
Va multumesc!!!!!In respingere se motiva ca am stagiul de cotizare de 31 de ani si 6 luni ,apoi nu mi-au recunoscut restul de ani si grupa 1 cu 50%!!!!Cei din SIDEX ,m-au chemat in octombrie 2015 cand am implinit varsta de 59 de ani, spunandu-mi ca am grupa 1 si ca pot iesi la pensie la 59 de ani!!!!!!Deci in adevarinta de grupe era trecut astfel: din 1977 pana in 1980, era trecuta GRUPA1 CU 100% si din 1980 pana in 2002 cand am plecat cu ORDONANTA era trecuta GRUPA1 cu 50%!!!!!Cei de la PENSII mi-au recunoscut perioada 1977-1980 ,iar ceilalti ani pana in 2002 ...EI au trecut ZERO!!!!!!!!!Sunt ani lucrati de mine pe santier, in poluare, mi-am lasat acolo tineretea si sanatatea si nu pot accepta ca din 1980 pana in 2002 sa se treaca ZERO!!!!!!!Am lucrat numai pe santier ca ..TRANSLATOR, desi eram incadrat in Diverse SErvicii din COMBINAT, de unde eram retribuit!!!!!Am facut CONTESTATIE ,la care am adaugat si COPIA HOTARARII CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE SIDEX, unde meseria mea de translator, functionar economic, sef birou protocol si relatia cu Presa...etc....etc....sunt incadrate de catre SERVICIUL RESURSE UMANE SIDEX....la GRUPA 1!!!!!!!!Poate ma puteti ajuta cu un sfat!!!!Pe 25 februarie am primit raspuns ca DOSARUL MEU a fost trimis la BUCURESTI,la o anume COmisie si sa.....astept!!!deja suntem in iulie si...NIMIC!!!!De ce nu s-a judecat cazul meu la BUCURESTI si nu la GALATI? Inseamna ca sunt....INCOMPETENTI!!!!!!Va multumesc si imi cer scuze de deranj!!!!!Cu stima, IATAN DORIN
Discuție Plata CAS
Buna ziua!
am fost in SOMAJ un an de zile, perioada ce s-a incheiat pe 17 iunie a.c. As vrea ca din IULIE sa platesc din mana CAS-UL. Ce suma trebuie sa platesc lunar? NU am alte venituri. Va multumesc anticipat!

[Editare date personale si semne de exclamare in exces. ]
Buna ziua!!!!Ma numesc IATAN DORIN din GL nascusint la 4.10.1956;Am lucrat in SIDEX din noiermbrie 1077 pana in septembrie 2002 cand am iesit cu ORDONANTA din acel AN!!!!!Anul trecut in noiembrie am fost in COMBINAT si am luat DOSARUL cu actele pentru pensionare!!!!Cei din COMBINAT MI-AU SPUS CA POT IESI LA 59 DE ANI, pentru ca am grupa 1 astfel: din 1977 pana in 1980 mi-au dar gr.1 cu 100% si din 1980 pana in 2002 la plecare mi-au dat gr.1 cu 50% !!!!!Am depus DOSARUL dar mi-a fost respins la o luna!!!!!Mi-au acceptat numai perioada 1977-1980 cu gr.1 ,iar la ceilalti ani ramasi mi-au trecut ZERO!!!!!Mentionez ca am lucrat ca translator de engleza-italiana, numai pe SANTIER!!!!!!!!!Perioada de COTIZARE este de 31 de ani si 6 luni!!!!!Dupa SIDEX ,am mai lucrat la cateva firme,insumand cca 4 ani!!!!!!Daca nu sunt 35 de ani de cotizare, nu este vina mea, nu am stiut atunci ca firmele respective nu mi-au platit datoriile la STAT!!!!!!Din iunie 2015 si pana in iunie 2016 am fost in SOMAJ!!!!!Am terminat somajul pe 17 iunie a.c. Am facut CONTESTATIE in IANUARIE 2015,am primit raspuns pe 25 februarie2016,prin care am fost informat ca s-a primit CONTESTATIA mea care a fost trimisa la BUCURESTI la nu stiu ce COMISIE;;;si sa astept raspuns!!!!!Suntem in iulie si nu am primit NIMIC!!!!!De ce au trimis la BUCURESTI dosarul meu? La BUCURESTI cred ca sunt sute de mii de cazuri!!!!!De ce nu se rezolva la CASA DE PENSII DIN GALATI? NU sunt competenti? Eu am terminat SOMAJUL,raspuns nu am primit si cand incerc sa ma angajez mi se spune ca am CV FOARTE BUN....dar am 59 de ani.....si nu ma pot angaja!!!!!!Sunt intr-o situatie disperata!!!!!!VA ROG DIN SUFLET SA MA SFATUITI CEVA, sa-mi dati un sfat bun!!!!!Va multumesc din suflet,IATAN DORIN fin GALATI