avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate Loan

Activitate Loan

Bună seara.Vă rog să mă lămuriți asupra tipului de pensie pe care să o aleg,în situația în care nu mai pot lucra, datorită unui handicap fizic pe care îl am acum.Precizez că aș ieși la pensie de drept în noiembrie 2024.Un sfat al unei doamne de la CJP mă îndreaptă spre pensia de boală,nu spre cea anticipată, în care caz aș avea de pierdut când voi ajunge la pensia de drept.Așa este? Mulțumesc frumos și aștept răspuns cât mai repede,ca să știu cum depun dosarul.
Pensionare anticipată
Bună seara.Când ar trebui să ies la pensie,în situația în care am absolvit liceul pedagogic în 1981,lucrez neîntrerupt de atunci ,ca învățătoare,sunt născută pe 24 iulie 1962,nu am copii.
MULȚUMESC FRUMOS!
Când pot ieși la pensie,în următoarele condiții:Sunt născută pe 24 iulie 1962,lucrez în învățământ (sunt învățătoare)din 1 sept.1981,neîntrerupt.Nu am copii.Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Care sunt penalizarile,in cazul pensiei anticipate partiale?Cat se pierde din cuantumul pensiei obisnuite?
Multumesc frumos!
Buna ziua.Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare.Pot iesi la pensie anticipata sau partiala anticipata,daca:
-sunt nascuta pe 24.07.1962;
-lucrez neintrerupt in invatamant din 1 sept.1981
Multumesc!
Răspuns la discuția Girant,poprire pe pensie
Multumesc mult !
Buna ziua.Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare:daca o persoana a girat pe cineva si acum girantului i se opresc bani din pensie pentru neplata imprumutului,poate sa actioneze in instanta pe cel care a facut imprumutul si nu si-l achita?Si daca da,care sunt motivele DE DREPT pe care trebuie sa le precizeze in cererea de chemare in judecata?Multumesc frumos!