avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate kinezul

Activitate kinezul

Răspuns la discuția Contract
Fragment din contract:

"Exista posibilitatea denuntarii unilaterale a contractului, care poate avea loc printr-o notificare scrisa, cand partea nu a executat obligatiile contractuale la termenul fixat, cu un preaviz de 30 de zile, fara a se mai percepe taxe suplimentare, partea care cere intreruperea va suporta cheltuielile contractului in desfasurare pana la data la care are loc rezilierea respectivului contract.
Efectele rezilierii nu sunt retroactive, ci se produc numai pentru viitor: contractul reziliat va inceta sa produca efecte in viitor, dar efectele produse pana la data rezilierii raman neatinse, partile vor pastra fiecare prestatiile ce li s-au efectuat in temeiul contractului, incetind doar pe viitor savarsirea ori primirea unor asemenea prestatii."

Chestia e ca eu m-am razgandit la cateva ore dupa ce am semnat acel contract. I-am anuntat de acest lucru telefonic. A doua zi am fost la ei, am cerut rezilierea si banii inapoi. Au zis sa fac o notificare (probabil cea care scrie in contract). In contract trebuia sa imi faca un "portofoliu", la care eu am renuntat. Renuntarea a venit cand mi-am dat seama ca verbal mi s-a prezentat ceva, niste cifre, niste sume, pe cand in contract nu le regaseam. Evident ca m-au cam zorit la semnat. Acasa am vazut ca in contract singura suma specificat clar era cea pe care trebuia s-o platesc eu. Ei doar portofoliu il garantau.


Intrebarea e: acele efecte care nu sunt retroactive se aplica aici? Pentru ca eu nu am beneficiat de serviciile lor. Mai exact le-am refuzat a doua zi. Asadar sunt sanse sa primesc banii inapoi?

O reclamatie la protectia consumatorului ar avea si ea vreun rost?

Discuție Contract
Am incheiat un cotract in numele copilului cu o firma de casting. Din pacate verbal mi s-a spus una si in contract erau specificate ale lucruri. Am platit o suma de bani pentru inceput. Dupa cateva ore m-am razgandit si am cerut sa reziliem contractul.
In acel act scria ca trebuie ca in caz de rupere unilaterale sa fac notificare. Am facut a doua zi. Am primit bon fiscal, iar serviciile pe care urma sa le primesc pentru acei bani le-am refuzat.

Intrebarea este: ce sanse sunt sa imi primesc banii platiti inapoi?