avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters400040

Activitate ContSters400040

Răspuns la discuția lnterpretare decizie divort notar
nu discutam despre gelozie ci despre teama. Copilul este traumatizat in prezenta acelei doamne,nu am deloc incredere in ea si nici in el atata timp cat este cu ea. nu are grija de propriul ei copil dar de al nostru?. problema este una putin mai complicata. eu doream strict referitor la programul de vizita ce pot face. nu este deloc correct ca eu sa nu pot pleca cu copilul deloc martea si joia pentru ca este programul lui de vizita.
eu am intrebat un avocet zilele trecute care mi-a zis ca vacanta de vara este separate de restul si nu se aplica regula cu marti si joi in aceasta vacanta de vara.
Răspuns la discuția lnterpretare decizie divort notar
pana in weekendul trecut am fost de acord sa ii dau minorul in weekend. doar ca l-a dus la dominiliul iubitei sale. tin sa precizez ca Fetita noastra a fost lasata in casa singura si incuiata impreuna cu baiatul iubitei in varsta de 9 ani, la ora 6 dimineata pe motiv ca s-au dus sa cumpere lapte. copilul s-a speriat de acest incident(asta s-a intamplat in seara de vineri pre sambata). in seara de sambata catre duminica fostul sot a adus minora la ora 4.30(noapte) acasa la domiciliul lui unde locuieste inpreuna cu parintii. minora era desculta si nedormita.
cea mica mi-a spus ca au fost in parc , ca tatal ei a baut bere si iubita lui vin, ca s-au certat foarte rau, cel mic al iubitei plangea si el pana la urma a adus-o la domiciliul lui.
acesta este motivul pentru care nu am fost de accord sa I-o mai dau mai ales ca a venit impreuna cu iubita lui sa o ia.
copilul este traumatizat de acel incident.
I-am zis ca I-o dau daca se duce cu ea doar la adresa lui de domiciliu.
am gresit?
Răspuns la discuția lnterpretare decizie divort notar
pai si sa inteleg ca eu nu am dreptul sa plec in vacanta de vara in nici o zi de marti sau joi cu ea pentru ca imi face plangere penala?
el are dreptul sa stea 2 saptamani si eu nu?
am luat legatura cu notarul care mi-a zis ca restul vacantei il petrece alaturi de mama...
apropo de obligatii...pensia alimentara niciodata nu mi-o da la timp, in permanenta este in urma cu 2 sau 3 luni.
buna ziua,

ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie. Am divortat in luna septembrie2014, avem un copil minor de 6 ani. Am fost la notar pentru a divorta si la programul de vizita al tatalui(minora avand domiciliul la mine) este scris dupa cum urmeaza:

- va avea dreptul sa isi petreaca 3 ore cu minorul de doua ori pe saptamana,in timpul saptamanii (marti si joi) incepand cu ora 18.00
- va avea dreptul de a lua minorul de la gradinita/scoala o data pe saptamana
-sarbatorile legale(Paste si Craciun) vor fi impartite dupa cum urmeaza:un an in compania tatalui,un an in compania mamei
-doua saptamani pe an din vacanta de vara isi va petrece alaturi de tata
-minorul isi va petrece un weekend la dominiliul tatalui si un weekend la mama, alternative.

el insista sa ia minorul si pe toata perioada vacantei de vara in zilele de marti si
joi, anul trecut chiar mi-a facut si plangere penala ca nu I-am dat dreptul de a vizita minorul in conditiile in care eram in conediu la mare cu fetita.
Pe perioada vacantei de vara ce drept de vizita are?
Eu inteleg ca are doar 2 saptamani...el imi reproseaza ca refuz sa ii dau copilul.

Multumesc