avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Kozma_Zsolt

Activitate Kozma_Zsolt

Buna ziua,

ma numesc Zsolt si doresc sa ma ajutati cu un raspuns privind reluarea concediului crestere copil ( CCC ) conform legii 66/2016.

Situatia mea este urmatoarea:
- am o fetita nascuta in Noiembrie 2014, deci abia in Noiembrie 2016 va implini 2 ani
- in 2015 am decis impreuna cu sotia sa intru eu in CCC cu optiunea pe 1 an
- in Oct 2015 s-au terminat cele 11 luni
- chiar in ziua ziua revenirii mele la locul de munca impreuna cu angajatorul am convenit incheierea de comun acord a contractului de munca
- din acea zi si pana astazi nu m-am angajat la o alta firma si nici nu am intrat in somaj, adica nu am avut nici un venit

In urma aparitiei Legii 66/2016, in data de 1 Iulie 2016, am depus la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala actele pentru reluarea concediului de crestere copil.

In data de 1 August 2016 am primit o decizie de la institutia mai sus amintita prin care imi este respinsa solicitarea de reluare a CCC si a platii indemnizatiei aferente. Decizia de respingere a fost motivata prin faptul ca nu m-as incadra in prevederile art. III din Legea 66/2016 si anume ca la data de 01.07.2016 nu beneficiam de indemnizatia pentru cresterea copilului, de concediu fara plata sau de stimulentul de insertie reglementate de OUG nr. 111/2010. De asemenea in decizia de respingere mai apare specificat faptul ca, citez: ''Solicitantului i s-a incetat dreptul la acordarea indemnizatiei de crestere a copilului incepand cu data de ...11.2015 pentru urmatorul motiv: copilul a implinit 1 an.''

Intrebarea mea este daca, in conditiile noilor prevederi ce apar in Legea 66/2016, pot sau nu beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pana la implinirea celor 2 ani?

Veau sa contest decizia de respingere a solicitarii mele privind reluarea CCC, insa vreau sa ma consult cu dumneavoastra daca am o baza legala pentru aceasta actiune.

Multumesc anticipat!