avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate DanielPo

Activitate DanielPo

Sunt constient ca nu pot sa o primesc prin posta, la fel ca si de faptul ca ar trebui sa calatoresc pana in Stockholm pentru a ma prezenta la Ambasada, de a ma identifica si achita taxele consulare, dar problema e ca mai intai ar fi trebuit sa fie acceptata cererea, pentru a ma putea programa.
Buna!

Am aplicat pentru Adeverinta de Cazier Judiciar prin intermediul noului serviciu SIMISC de pe econsulat.ro, si deja au trecut 10 zile din acel moment, iar starea cererii a ramas neschimbat - "Trimisa spre prevalidare". Momentan locuiesc in Gothenburg (Suedia), deci am fost arondat la Ambasada Romaniei din Stockholm, deoarece e unica misiune diplomatica din Suedia ce ofera acest serviciu.

Am incercat sa apelez Sectia Consulara a Ambasadei pentru a primi un raspuns, dar doamna de acolo mi-a zis ca ei nu pot oferi asa informatie, deoarce cererile facute online nu sunt administrate de ei, si nici macar nu stie cine ar putea sa o faca. Mi-a zis sa astept, dar iarasi, nu a putut sa-mi zica cat sa astept. Un raspuns destul de absurd, as zice. Daca nu ei, atunci cine ar trebui sa stie?!

Intrebarea e: a mai avut cineva aceasta problema sau macar imi poate recomanda o solutie?
Am ales sa aplic online deoarece nu am prea mult timp. E pentru un job in Elvetia care ar trebui sa-l incep pe 27 august, si deci am nevoie de cazier pana atunci.

P.S. Mesaj pentru moderatori: va rog sa ma corectati daca am ales gresit categoria forumului si forumul. Sunt nou pe aici.