avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate sagitt

Activitate sagitt

Răspuns la discuția drept la mostenire
Cum se procedeaza daca unul dintre mostenitori are (zice) un certificat de mostenire de la A, dar nu este legalizat si nu are cetrificat de discernamant de la medicul legist, A a decedat la 85 ani.
De la ce varsta se recomanda cererea uni asemenea act?
Răspuns la discuția drept la mostenire
Intradevar A nu a avut copii, dar CC a decedat innaintea lui C, iar C a decedat innaintea lui A. Atunci cum CCC1 poate mosteni pe A. Adevarul este ca nu stiu daca CCC1 a facut succesiunea dupa CC si nicu dupa C. Deci C nu a putut mosteni pe A deoarece a decedat innaintea lui A.
Buna ziua, revin la acest forum intrucat sete foarte interesant.
Vreau sa aflu daca nepoata mea are derpt la mostenire. Situatia sta in felul urmator:
Matusa A a decedat in 2008, fratii si surorile ei au decedat astfel: B in 2001, C in 2007, D in 1990, E in 2005. B are un copil BB in viata, C are un copil Decedat in 1995 CC1, D are un copil in viata DD1, E (sora vitrega cu A,B,C,D decedata in 2002) are un copil in viata EE1. CC are un copil in viata CCC1.
Intrebarea este:
1) BB1 are drept sa mocteneasca pe C si pe A.
2) CCC1 are drept sa mosteneasca pe A
3) EE1 are drept sa mosteneasca pe A
Cam incurcata aceasta mostenire.
Cu stima
Discuție Decedat viu ?
Matusa mea a decedat in 2007 (asa declara vecinii), am cautat la biroul de stare civila S4 in dosarele din 2004 pana in2008 si nu am gasit Certificatul de deces. Nu stiu data exacta a decesului si nici daca a decedat acasa, la spital sau in alt sector. Cred ca a fost incinerata dar nu sunt sigur. Ce mai pot face sa ajung in posesti certificatului.
Cu multumiri
Răspuns la discuția separarea ROL-ului
Cele doua titluri sunt inregistrate la biroul agricol, registrul agricol, dar figureaza tot pe numele decedatei (bunica)
Răspuns la discuția separarea ROL-ului
Pentru a face supliment la certificatul de mostenire este necesa CERTIFICATUL FISCAL iar pe acesta este trecut doar numele bunicii, nu si al celor 4 copii mostenitori. Notarul cere un CERTIFICAT FISCAL in care sa apara numele celor 4.
Bunica a decedat, cei patru mostenitori (fii) de pe urma ei au decedat, au ramas 5 nepoti si 2 stranepoti (cu drept de mustenire). Intretimp au aparut doua titluri de proprietate in care sunt trecuti cei patru mostenitori ai bunicii. Intrebare, cum fac cei 5 nepoti sa-si treaca ROL-ul separat pe numele fiecaruia. Cu multiumiri.
Da, casele sunt lipite, curti separate despartite printr-un garg de BCA facut de mine. Proprietarii casei vecine sunt: mama si cei doi copii majori. Unul dintre copii locuieste la bloc. Mama=cca.80 ani, un copil =60 ani si ultimul 57 ani. Copilul de 57 nu are serviciu si este un mare betivan. Trebuie consimtamant si de la cel care nu locuieste in casa. Multumesc pentru sfetul cu zugraveala, este o idee fff buna.
Locuiesc la curte.
O casa cu un perete comun cu casa vecinulu, (casa tip CFR)i. Din motive de spatiu mic la numarul mare al familiei sunt nevoit sa fac extindere pe verticala ( mansardare) si o camera pe orizontala. Camera suplimentara este in prelungirea alteia pe hotarul cu vecinu ( cca 3x3m), deci un perete va fi in loc de gard.
Intrebare: Trebuie sa cer cinsimtamantul celor 3 vecini (mostenitori) pentru extindera camerei si pentru mansardare sau pot incepe constructia fara consimtamantul lor.. Doi vecini locuiesc in acea casa.
Din 2002 nu am mai platit lumine, ca nu locuiesc acolo, (contractul de lumine este pe alt nume). S-a acumulat o datorie de peste 4000 RON. prin mostenire casa revine la 4 mostentori. Lumina a fost "taiata" in 2003. Ce se mai intampla cu aceasta datorie. Va multumesc anticipat