avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel Ionita

Activitate Gabriel Ionita

Răspuns la discuția cerere de dechidere a procedurii
o Intrebare - am un client care m-a anuntat tarziu despre comunicarea unei cereri de deschidere a falim. impotriva sa, dupa cele 10 zile de decadere...am introdus totusi contestatie , cu atat mai mult cu cat cererea este introdusa la intimidare , pentru o datorie de aprox 11.000 de lei , desi clientul meu e solvabil, are cifra de afaceri pe 2008 de 90.000.000 lei , depunand in acest sens alaturi de contestatie si extrasele de cont plus bilant contabil inregistrat la M.F care demonstreaza acest lucru...a, si inca un lucru- din datoria pretinsa , clientul a platit cam 8000 de lei pana la primul termen, restul nerecunoscandu-l ca fiind datorat...bineinteles ca instanta a pus din of. problema tardivitatii contestatiei, ramanand in pronuntare pe acest aspect evident ...acu problema e daca instanta va respinge totusi cererea reclamantului, avand in vedere actele depuse la dosar si solicitarea mea de a considera contestatia ca avand rol de intampinare ( stiu, a fost doar un artificiu de moment)...exista sanse sa nu-mi ia in considerare inscrisurile evidente de puse la dosar, interpretand ca a operat decaderea inclusiv din dreptul de a depune inscrisuri in aparare?VA ROG SA-MI COMUNICATI OPINIA VOASTRA , eventual bazata pe jurisprudenta, PLS!!!