avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate zahioan

Activitate zahioan

Primarul de catre cine este evaluat profesional?Doresc si un raspuns pe mail-ul meu personal: (editat)

Multumesc.

- Răspunsurile se dau doar pe forum -
Cand am cumparat apartamentul nu mi sa spus de aceasta situatie si mult timp nu am stiut de ea neavand avarii la tevi.
Buna ziua.Revin cu urmatoarea intrebare:
Din constructie, toate tevile de alimentare/eliminare cu apa rece si calda, inclusiv eliminarea din WC sunt pe partea vecinului de apartament.Apartamentele sunt proprietate personala.Tot prin constructie, tevile sunt acoperite cu o masca din tabla. Deci, daca mi se strica o teava trebuie sa apelez la vecin sa-mi permita sa intru in apartamentul lui, el sa dea jos tabla, eu sa repar.Totusi vecinului nu a agreat sistemul de mascare a tevilor, a scos tabla si a pus faianta pe tot peretele, astfel ca eu nu mai pot interveni la tevile care sunt proprietatea mea(respetiv cele care deriva din tevile comune inspre apartamentul meu), blocandu-mi-se astfel accesul la tevile proprietatea mea .Blocul este construit in 1970. Peretele despartitor intre WC-ul meu si cel al vecinului este un perete cu grosimea de 20 cm, un perete de baza al blocului, deci nu se poate sparge.Intrebare: avand in vedere ca, in opinia mea, sistemul de asezare al tevilor este ilegala(ca sa ajung la proprietatea mea trebuie sa intru in proprietatea altei persoane), pot cere in instanta daune(nu ma pricep cum sa le numesc), statului sau proiectantului pentru aceasta constructie ilegala?Blocul fiind construit in 1970 nu stiu daca proiectantul sau cel care a dat aprobarea mai sunt sau mai pot fi abordati. Va multumesc. Zah
Rog un punct de vedere. WC-ul meu este despartit de WC-ul vecinului de un perete gros de 20 cm. Este un perete de baza a constructiei blocului.Prin constructie toate tevile de alimentare/evacuare a apei reci si calde, inclusiv de eliminare a secretiilor prin Wc sunt pe partea vecinului.Aceste tevi prin constructie sunt acoperite cu o tabla(masca). Vecinul a scos aceasta masca si a pus un material peste care a pus faianta, astfel incat daca mi se strica o teava nu mai pot apela la vecin ca sa-mi dea voie sa-mi repar defectiunea. Intrebare: Fiind nevoit sa-l dau in judecata, pot cere si daune(nu stiu cum s-ar numi aceste daune) Statului Roman sau cui pentru ca a conceput asemenea constructie ca in caz de avarie sa intru in apartamentul vecinului(proprietate privata)?Multumesc.Zah Ioan
De ce? Nici eu nu stiu.Asta este situatia cateodata. In tot cazul eu va multumesc.
Multumesc. Am omis insa sa spun ca apartamentul a fost cumparat complet de sotul fiicei mele inainte de a se casatorii cu prima sotie.Deci prima sotie nu a prticipat cu nimic la cumpararea apartamentului. O ajuta cu ceva pe fiica mea aceasta problema? Multumesc
Buna ziua.Fiica mea este casatorita cu o persoana mai in varsta ca ea cu 28 ani, de mai bine de 10 ani.Sotul ei are apartamentul pe numele lui si al fostei sotii si o fiica, nefacandu-se la divortul lor nicio partajare. Intrebare: in cazul in care el moare, fiica mea mai are dreptul sa locuiasca in apartament sau va fi data afara de fosta sotie si fica ei? Va multumesc.Zah
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa analizati de ce sotului ii trebuie si o relatie extraconjugala. Ce obligatii sentimentale nu ia-ti putut oferi sau ii oferiti neindestulator(poate vina va apartine). Aceasta analiza trebuie facuta si in cazul in care femeia are o relatie extraconjugala. Dupa o asemenea analiza, puteti decide ce ve-ti face in continuare: divortati sau remediati situatia.
Discuție Avocati
Cautare avocati
Ce pot sa fac daca instanta nu mi-a redactat si trimis motivarea unei sentinte nici dupa 4 luni de la pronuntare?